Τέντογλου στον ΣΚΑΪ: Θέλω και μπορώ να πάω πιο ψηλά από το Ευρωπαϊκό

«Θέλω και μπορώ» να πάω ακόμα πιο ψηλά, δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο Μίλτος Τέντογλου, λίγες ημέρες αφότου κατέκτησε την πρώτη θέση στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης.

Ο 20χρονος αθλητής σημείωσε πως είναι πολύ όμορφο συναίσθημα να κάνεις την πατρίδα σου περήφανη.

Αναφερόμενος στην νίκη του, που ήλθε παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, τόνισε πως η διαχείριση του αγώνα είναι μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις στον πρωταθλητισμό.

Εξέφρασε την ικανοποίησή του με το γεγονός ότι διαχειρίστηκε τον τελικό ψύχραιμα και προσέθεσε ότι πήγε στην Σκωτία με υψηλό ηθικό, καθότι ήταν καλά προετοιμασμένος.

Ο 20χρονος κέρδισε το χρυσό μεταλλείο στην Γλασκώβη με την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, 8,38 μέτρα, που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ.

Ερωτηθείς για το μέλλον ο Τέντογλου δήλωσε βέβαιος πως μπορεί να κερδίσει πολλούς περισσότερους τίτλους, σημειώνοντας πως σε λίγες εβδομάδες θα αρχίσει την προετοιμασία για διοργανώσεις ανοιχτού στίβου.