Γλίτωσε το κάζο στα πέναλτι η Γιουνάιτεντ - «Χαλαρά» Τσέλσι και Λίβερπουλ

Οι προβληματικές εμφανίσεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έκαναν… διάλειμμα στο Λιγκ Καπ. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ χρειάστηκε τα πέναλτι για να αποκλείσει στο «Ολντ Τράφορντ» στον τρίτο γύρο με 5-3 την Ροτσντέιλ, ομάδα της League 1.

Ο Μέισον Γκρίνγουντ άνοιξε το σκορ στο 68’, αλλά στο 76’ ο Λιούκ Μάθεσον ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και το παιχνίδι πήγε στην ρώσικη ρουλέτα. Εκεί ο Ρομέρο απέκρουσε την δεύτερη εκτέλεση της Ροτσντέιλ και οι «διάβολοι» που ήταν απόλυτα εύστοχοι από την άσπρη βούλα γλίτωσαν το κάζο.

«Μπλε» και «κόκκινοι» απέφυγαν τις κακοτοπιές στον τρίτο γύρο του Λιγκ Καπ. Η Τσέλσι διέλυσε με 7-1 την δύσμοιρη Γκρίμσμπι της League 2, ενώ η Λίβερπουλ πέρασε με 2-0 από την έδρα της ΜΚ Ντονς της League 1 με τον 17χρονο Χούβερ να σκοράρει.

Οι εκπλήξεις φυσικά δεν έλειπαν. Η Γουέστ Χαμ αποκλείστηκε από την Όξφορντ Γιουνάιτεντ της League 1 χάνοντας με 4-0, ενώ η Μπέρτον, επίσης της τρίτης κατηγορίας, απέκλεισε με 2-0 την Μπόρνμουθ.

Η Γουλβς χρειάστηκε τα πέναλτι για να νικήσει με 4-2 την Ρέντινγκ, για την οποία είχε ισοφαρίσει στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ.