Tελικός με Αυστραλία(ήττα για την Εθνική πόλο με 11-9 απο την Ισπανία)

Την ευκαιρία να προκριθεί από σήμερα στους προημιτελικούς του Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης των ανδρών έχασε η εθνική ομάδα, η οποία δεν εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Αυστραλίας από την Κροατία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε από την Ισπανία με 11-9, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Α΄ ομίλου και χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό μεθαύριο εναντίον της Αυστραλίας (13:20) για να περάσει στους «8».

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-4, 2-1, 2-2.

Η κακή αμυντική λειτουργία στοίχισε στην εθνική στο πρώτο οκτάλεπτο, καθώς οι Ισπανοί προηγήθηκαν 4-2, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, τον Μάγιαρατς, να έχει πετύχει τα δύο, ενώ ο Θεοδωρόπουλος μείωσε σε 4-3 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου. Όμως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να μην αποδίδει στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα οι Ίβηρες να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο οκτάλεπτο (6-3 και 8-5, που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου). Η Ισπανία προηγήθηκε με τέσσερα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το πέναλτι του Περόνε (9-5), αλλά στο υπόλοιπο του οκταλέπτου η εθνική «έσφιξε» την άμυνά της και κατάφερε να μειώσει σε 9-7 πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η εθνική είχε καταφέρει να κρατήσει την Ισπανία χωρίς γκολ για εννέα λεπτά, ωστόσο το σερί αυτό σταμάτησε ο Εσπανιόλ, ο οποίος «έγραψε» στον παίκτη παραπάνω το 10-7 για τους Ίβηρες, οι οποίοι λίγο αργότερα προηγήθηκαν 11-7, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Μινγκέλ (περιφέρεια), 1-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια), 2-1 Δελακάς (περιφέρεια), 2-2 Μάγιαρατς (περιφέρεια), 2-3 Πέρεθ (περιφέρεια), 2-4 Μάγιαρατς (περιφέρεια), 3-4 Θεοδωρόπουλος (περιφέρεια), 3-5 Σιράνι (φουνταριστός), 3-6 Μαρτίν (π.π.), 4-6 Γ. Αφρουδάκης (φουνταριστός), 4-7 Εσπανιόλ (π.π.), 5-7 Βουλγαράκης (φουνταριστός), 5-8 Περόνε (κόντρα), 5-9 Περόνε (πέναλτι), 6-9 Χατζηθεοδώρου, 7-9 Δελακάς (π.π.), 7-10 Εσπανιόλ (π.π.), 7-11 Μολίνα (περιφέρεια), 8-11 Μουρίκης (π.π.), 9-11 Χρ. Αφρουδάκης (περιφέρεια).

Διαιτητές: Μπργκούλιαν (Μαυροβούνιο), Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Αντριτς): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης 1, Μιράλης, Κοκκινάκης, Χατζηθεοδώρου 1, Θεοδωρόπουλος 1, Χρ. Αφρουδάκης 1, Δελακάς 2, Γ. Αφρουδάκης 1, Φουντούλης, Μουρίκης 1, Βουλγαράκης 1, Καραμπέτσος.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ραφαέλ Αγκιλάρ): Αγκιλάρ, Γκαρθία Ροντρίγκεθ, Μαρτίν 1, Σιράνι 1, Μολίνα 1, Μινγκέλ 1, Μάγιαρατς 2, Εσπανιόλ 2, Βάγες, Περόνε 2, Πέρεθ 1, Γκαρθία Γκαντέα, Λόπεθ.