Πρωτιά για Καραλή, ισοφάρισε το πανελλήνιο ρεκόρ Κ23 η Εμμανουηλίδου

Ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν ο νικητής στο επί κοντώ στο μίτινγκ στίβου της Λεμεσού, ξεπερνώντας τα 5,30

Με τη νίκη του Εμμανουήλ Καραλή ολοκληρώθηκε ο αγώνας του επί κοντώ στο μίτινγκ στίβου της Λεμεσού. Ο τέταρτος Ολυμπιονίκης του Τόκιο ξεπέρασε τα 5,30 και, στη συνέχεια, άφησε τα 5,50 και δοκίμασε στα 5,72 για να βελτιώσει το φετινό του ρεκόρ, 5,71, από την Πολωνία. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλά άλματα κι έδειξε πως σύντομα θα μπορέσει να ανέβει υψηλότερα.

Δεύτερος ήταν ο Ρομπέρτ Ρενέρ με 5,30 και τρίτος ο Ιβάν Πάραβατς με 5,20.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση, καθώς μέσα σε λίγες ώρες πέτυχε δύο ατομικά ρεκόρ και ισοφάρισε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 200 μέτρα Κ23. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου τερμάτισε δεύτερη στην απόσταση σε 23.18 κι ισοφάρισε το ρεκόρ της κατηγορίας, το οποίο ανήκει στη Μαρία Μπελιμπασάκη από το 2013.

Παράλληλα, βελτίωσε το δικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 23.59, κι έδειξε πως στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας της θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Νωρίτερα, η 20χρονη πρωταθλήτρια είχε κάνει εξαιρετική κούρσα στα 100 μέτρα, ισοφαρίζοντας το ατομικό της ρεκόρ, αφού τερμάτισε σε 11.44, παίρνοντας την πρώτη θέση για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου, με τη Μαμπούντου Κόνε με την ίδια επίδοση στη δεύτερη θέση. Τρίτη ήταν η Μαγκνταλένα Στεφάνοβιτς με 11.46.

Ελληνική υπόθεση ήταν η σφυροβολία, με τους Μιχάλη Αναστασάκη, Χρήστο Φραντζεσκάκη και Ιβάν Μενγκλεμπέη να παίρνουν κατά σειρά τις τρεις πρώτες θέσεις.
Ο Αναστασάκης ήταν αυτός που είχε την καλύτερη βολή και πήρε την πρώτη θέση με 75,02 στην έκτη του προσπάθεια. Ο 28χρονος πρωταθλητής ξεκίνησε με 71,81, συνέχισε με 74,84, είχε άκυρη την τρίτη βολή, συνέχισε με 74,61, ήταν άκυρος στην πέμπτη βολή κι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 75,02.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο και πήρε τη δεύτερη θέση με καλύτερη βολή στα 74,02, την καλύτερη φετινή του. Ο 23χρονος πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα με 71,09, είχε δύο άκυρες, συνέχισε με 73,26, ακολούθησε το 74,02 και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 72,28.

Ο Ιβάν Μενγκλεμπέη είχε καλύτερη βολή στα 73,74 και πήρε την τρίτη θέση. Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με 71 μέτρα, συνέχισε με 72,38, ακολούθησε το 71,28, το 72,23 και το 73,74, ενώ στην τελευταία του βολή ήταν άκυρος.