Μπάσκετ γυναικών: Ο Ολυμπιακός 76-69 τον Παναθηναϊκό - Πρώτο βήμα για τον τίτλο

Η Μέγκαν Γκούσταφσον έκανε τη διαφορά για τις «ερυθρόλευκες» με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να υπερασπιστεί τον τίτλο του έκανε ο Ολυμπιακός. Στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 Γυναικών επικράτησε 76-69 του Παναθηναϊκού στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ και έκανε το 2-1 στη σειρά (που άρχισε από το 1-1, με βάση τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου).

Η Μέγκαν Γκούσταφσον έκανε τη διαφορά για τις «ερυθρόλευκες» με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ακολούθησαν Αγγελική Νικολοπούλου με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 11 πόντους. Μελανό σημείο η αποχώρηση της Εβίνας Σταμάτη με διάστρεμμα στη δεύτερη περίοδο.

Η Ελεάννα Χριστινάκη με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ ξεχώρισε από τις «πράσινες», ενώ η Κατερίνα Σωτηρίου είχε 11 και η Αρίκα Κάρτερ 15 πόντους.

Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την Πέμπτη, 30 Μαρτίου, στις 18:30 στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», καθώς μεσολαβεί 24 και 26 Μαρτίου το Final 4 του Κυπέλλου, με τη συμμετοχή του Παναθηναϊκού (που στα προημιτελικά είχε αποκλείσει τον Ολυμπιακό).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι με άξονα την Γκούσταφσον προηγήθηκε 11-5, ωστόσο με σερί τρίποντα από Χριστινάκη, Παυλοπούλου και Σωτηροπούλου ο Παναθηναϊκός προσπέρασε, 13-16. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και με καλάθι της Αμερικανίδας σέντερ στην εκπνοή έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-18. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10, 28-18, με τρίποντο της Σταμάτη στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η αποχώρηση της Σταμάτη με διάστρεμμα (όταν πάτησε σε πόδι αντιπάλου), με το σκορ στο 32-28, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο επηρέασε τον Ολυμπιακό. Με πλουραλισμό στην επίθεση και υψηλά ποσοστά στα τρίποντα (7/13) ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (36-37), αλλά η ασταμάτητη Γκούσταφσον έγραψε τον επίλογο και στο ημίχρονο, 38-37.

Το δεύτερο τρίποντο της Χριστινάκη στο ματς έδωσε νέο πράσινο προβάδισμα (39-40), αλλά ο Ολυμπιακός με σταθερά κορυφαία την Γκούσταφσον ανέκτησε τα ηνία. Εκμεταλλευόμενος την πράσινη αστοχία, έφτασε στο 54-50 με τρίποντο της Αγιούσο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5, 56-51. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ομάδα του Θάνου Νίκλα έφτασε στο +7 (58-51, 61-54) με παλικαρίσια καλάθια από Γκούσταφσον και Νικολοπούλου. Η Χριστινάκη πάλευε να κρατήσει μόνη της τον Παναθηναϊκό στο ματς (64-60), ωστόσο ο Ολυμπιακός με ένα 10-2 αποσπάστηκε με 74-62 και «καθάρισε» το ματς. Τα μακρινά σουτ από Κάρτερ και Χριστινάκη (74-69) απλώς συντήρησαν ένα κάποιο ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69

Διαιτητές: Σώμος, Θεοδωρόπουλος, Αγραφιώτης