Καθίζηση στο τέλος και ήττα για τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ

Η κατάρρευση της άμυνας στην τέταρτη περίοδο και αφού ο Λαρεντζάκης ήταν σχεδόν... αβοήθητος επιθετικά, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε ήττα (90-84) από τη Μακάμπι

Τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού μακριά από το ΣΕΦ!

Το κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στην άμυνα, κόστισε στους «ερυθρόλευκους» την ήττα 90-84 από τη Μακάμπι, μέσα στο Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 6-3.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Τον δικό τους ρυθμό είχαν επιβάλλει οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα και με μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ, πήγαν στο +7 (8-15), στο 6’. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Πειραιώτες έκαναν λάθη και οι γηπεδούχοι απαντούσαν με τρίποντα των Μπόλντγουιν και Χόλινς, όπου αρχικά έφεραν το ματς τον πόντο (14-15) στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ισραηλινοί είχαν τον έλεγχο και με τις βολές του πολύ ορεξάτου Μπόλντγουιν έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (22-20).

Οι Πίτερς και Λαρεντζάκης κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά ο Μπράουν συντηρούσε τη Μακάμπι μπροστά (28-27), στο 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα ξέφυγαν στο +5 (28-33). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με Μπόλντγουιν και Μπράουν, με τους Πειραιώτες να είχαν σταθερά το προβάδισμα (36-40), μέχρι το 16’. Ένα μίνι «μπλακ άουτ» επέτρεψε στους Ισραηλινούς να περάσουν ξανά μπροστά (41-40), ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο επέστρεψε ο Βεζένκοφ στο παρκέ και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (43-45).

Με αισθητά βελτιωμένη και πιο «σφιχτή» άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του ματς στην αρχή του δεύτερου μέρους. Παράλληλα, με τους Κάναν και Βεζένκοφ να μπαίνουν ορεξάτοι και επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +10 (46-56), στο 25’. Εκεί, ο Κάναν υπέπεσε σε δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ στο ματς, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και η Μακάμπι να βρει ένα σερί 4-0 με τον ΝτιΜπαρτολομέο (50-56). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε από Σλούκα και Βεζένκοφ για το +11 (50-61) και τον Παπανικολάου να συντηρεί τη διψήφια διαφορά (56-66), μέχρι το 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Πόιθρες αρχικά και το buzzer beater τρίποντο του Κόλσον που διαμόρφωσε το 63-69 της τρίτης περιόδου.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο. Τα λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των «ερυθρόλευκων» έδωσαν ρυθμό στη Μακάμπι, η οποία έκανε επιμέρους σκορ 10-3 με Μπράουν και Μάρτιν και πέρασε μπροστά (73-71), στο 34’. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες (73-74), αλλά δεν είχε συνέχεια. Τα φθηνά λάθη επανήλθαν με τους Μπράουν και ΝτιΜπαρτολομέο να σπρώχνουν τους γηπεδούχους σε νέο 7-0 για το +6 (80-74), στο 27’. Με τα τρίποντα ο Λαρεντζάκης προσπαθούσε να κρατήσει επιθετικά την ομάδα του Μπαρτζώκα (84-80), αλλά η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν είχε την ίδια συνέπεια και έτσι η Μακάμπι πήρε τη νίκη με το τελικό 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το φιλμ του αγώνα

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2