Bαριά ήττα στην Πόλη για τον Παναθηναϊκό: Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανώτερη Εφές

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός (6-9), αφού εμφανίστηκε κατώτερος της περίστασης και ηττήθηκε με το βαρύ 88-69 στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές

Κατώτερος της περίστασης στην Κωνσταντινούπολη και την έδρα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της αντιπάλου του και ηττήθηκε με το βαρύ 88-69.

Οι «πράσινοι» ήταν ξανά αρνητικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, επιτρέποντας στην Εφές να φτιάξει από νωρίς μεγάλη υπέρ της διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη διαδοχική του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα, πέφτοντας στη 13η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-9, και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας (Παρασκευή 30/12, 21:00) με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Από την άλλη, η Εφές, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 14/25 δίποντα και 14/30 τρίποντα., ανέβηκε στην 7η θέση, πανηγυρίζοντας την 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.
Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Μπέικον (20π, όλοι στο δεύτερο ημίχρονο) και Γουίλιαμς (13π, 4 ριμπάουντ), ενώ για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Κλάιμπερν (23π, 10 ριμπ.) και Μίτσιτς (19π, 8 ασίστ), ενώ 13 πόντους είχε ο Ντάνστον.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μίτσιτς να παίρνει από νωρίς τον ρόλο του πρωταγωνιστή, σκοράροντας ένα τρίποντο και ένα λέι απ για το 6-2 της Εφές. Ο Σέρβος γκαρντ με νέο δικό του τρίποντο έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 9-4, ενώ Παπαγιάννης και Γουόλτερς σκόραραν μειώνοντας στον πόντο (11-10). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, η Εφές έφτιαξε σερί 10-0 με τρίποντα των Μπομπουά και Κλάιμπερν, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (21-10), πριν ο Μαντζούκας μειώσει σε 21-13 με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού.

Ο Γκριγκόνις σκόραρε για τρεις μειώνοντας σε 23-16 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Κλάιμπερν να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτιαξαν σερί 9-0, για το 32-16. Η Εφές έκανε το πρώτο της φάουλ μετά από σχεδόν 16 λεπτά παιχνιδιού, με τον Γουίλιαμς να κρατάει τον Παναθηναϊκό επιθετικά, σκοράροντας συνεχόμενους πόντους και μειώνοντας με τρίποντο σε 37-23. Με πέντε συνεχόμενους πόντους ο Κλάιμπερν διαμόρφωσε το 42-23, πριν ο Λι πάρει φάουλ σε δική του προσπάθεια για τρεις, ευστοχώντας στις βολές για το 42-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μπέικον ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο, όμως η Εφές έβρισκε πάντα απάντηση, διατηρώντας τα πολύ υψηλά ποσοστά της στα τρίποντα. Μετά από ένα αντιαθλητικό του Παπαγιάννη και ένα τρίποντο του Εμπαγέ, η Εφές προηγήθηκε με 51-32. Ο Μπέικον έφτασε τους 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας σε 55-41 για τους «πράσινους», όμως ο Κλάιμπερν συνέχιζε το… βιολί του, φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους και διαμορφώνοντας το 67-48, με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 22 πόντους υπέρ της Εφές (73-51 στο 33'), με τον Γουίλιαμς να μειώνει με τρίποντο σε 73-57. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά με... μπροστάρη τον Μπέικον, ωστόσο η ομάδα του Αταμάν εκμεταλλευόταν τις επιθέσεις της στο ανοιχτό γήπεδο, με το τελικό 88-69 να «αντικατοπτρίζει» και την εικόνα του ματς, αφού οι «πράσινοι» δεν διεκδίκησαν ποτέ ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

Πηγή: sport-fm.gr