Διόδια

Σε εξέλιξη η μεγάλη επιστροφή μετά το Πάσχα: Αυξημένη κίνηση στην Αθηνών-Κορίνθου και χαμηλές ταχύτητες από τα διόδια του Ισθμού μέχρι τους Αγίους Θεοδώρους

Σε αυξημένη επιχειρησιακή ετοιμότητα τόσο το προσωπικό όσο και τα μέσα της Ελληνικής Αστυνομίας για την επιστροφή των εκδρομέων

Basket League: Περιστέρι-Παναθηναϊκός 76-71

Το Περιστέρι προηγήθηκε με +16, είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στην τελευταία περίοδο, όμως τελικά άντεξε, πήρε τη νίκη (76-71) κι έστειλε τη σειρά σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά με τον Παπαγιάννη να σκοράρει συνεχόμενους πόντους για το 0-5, πριν ο Φρανσίσκο σκοράρει για τρεις (3-5). Ο Γάλλος έβαλε μπροστά με νέο τρίποντο τους γηπεδούχους (6-5), όμως ο Γκριγκόνις απάντησε για το 6-10 και ο Γκουντάιτις έκανε με γκολ φάουλ το 7-13. Ο Ραντάνοφ σκόραρε έξι συνεχόμενους πόντους για το 13-13, ενώ ο Φρανσίσκο με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι bwin (16-13). Κάπου εκεί ήρθε η σειρά του Κασελάκη, που έβαλε δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ για το 21-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι bwin διατηρήθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου μπροστά με μία καλή διαφορά (23-17), με τον Μπίλαν να σκοράρει για το πρώτο +8 του αγώνα (25-17). Ο Κασελάκης έστειλε τους γηπεδούχους στο +10 (27-17), με τον Λι να μειώνει με βολές σε 27-19. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να κυριαρχεί, με τους Ραντάνοφ και Φρανσίσκο να διαμορφώνουν το 32-19, πριν η διαφορά εκτοξευτεί στο +16 (39-23). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μειώσουν με Γκουντάιτις (39-27), όμως ο Μωραΐτης έβαλε δύσκολο φόλοου για το 41-27. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-28.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσε γρήγορα σε 41-32 χάρη στον Παπαγιάννη, όμως ο Μπίλαν απάντησε με τέσσερις δικούς του πόντους για το 45-32. Οι «πράσινοι» μείωσαν και πάλι στους 9 με τον Γκουντάιτις (47-38), πριν ο Γκριγκόνις με τρίποντο διαμορφώσει το 48-41. Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο χάρη σε γκολ φάουλ του Γουίλιαμς για το 51-46, με το Περιστέρι bwin να βρίσκει κάποιες λύσεις από Κασελάκη και Φρανσίσκο (55-48), πριν ο Γουίλιαμς σκοράρει πέντε σερί πόντους για το 57-51. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-55.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ένα τρίποντο του Ραντάνοφ έστειλε ξανά το Περιστέρι bwin στο +8 (63-55). Ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχόμενες κακές επιθέσεις στην προσπάθειά του να μειώσει και βρέθηκε στο -10 με Φρανσίσκο (67-57), παίρνοντας κάποιες λύσεις από βολές του Πονίτκα για το 67-60. Ο Γκριγκόνις έβαλε δύσκολο σουτ για το 67-62, όμως ο Μπίλαν απάντησε για το 69-62. Ο Πονίτκα με τρεις δικούς του πόντους μείωσε σε 69-65, η διαφορά έπεσε και στους δύο, όμως ο Φρανσίσκο έβαλε τεράστιο σουτ για το 72-67, το οποίο στην ουσία τέλειωσε το ματς, αφού μετά δεν άλλαξε κάτι παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71