Μουντιάλ 2018: Στο ρελαντί Γερμανία και Αγγλία - Τέλος ο Μπλιντ από Ολλανδία

Η Γερμανία επικράτησε άνετα στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, με 4-1, για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2018.

Τα «πάντσερ» του Γιόαχιμ Λεβ δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση των Αζέρων, και απάντησαν με άλλα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και συνέχισαν το απόλυτο σερί τους, με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Τσεχία διέλυσε το Σαν Μαρίνο εκτός έδρας με 6-0, ενώ η Αρμενία επιβλήθηκε του Καζακστάν 2-0 και στο «Γουέμπλεϊ» η Αγγλία πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στη Λιθουανία και διατήρησε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο.

Ο Λούκας Πίστσεκ με γκολ στο 82΄ έδωσε πολύ σημαντική νίκη στην Πολωνία, που επιβλήθηκε 2-1 του Μαυροβουνίου στην Ποντγκόριτσα και ξέφυγε έξι βαθμούς στον 5ο όμιλο από τον αποψινό αντίπαλό της και τη Δανία, η οποία απέσπασε ισοπαλία στην «Κλουζ Αρένα» απέναντι στη Ρουμανία.

Η Βόρεια Ιρλανδία σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του 3ου ομίλου νικώντας 2-0 τη Νορβηγία στο «Γουίντσορ Παρκ». Στο «Χάμπντεν Παρκ», ο Κρις Μάρτιν χάρισε τη νίκη στη Σκοτία σκοράροντας στο 88΄ στο ματς με τους Σλοβένους, ενώ η Σλοβακία επιβλήθηκε εκτός έδρας της Μάλτας με 3-1.

Ο Ντάνι Μπλιντ αποτελεί παρελθόν για την Εθνική ομάδα της Ολλανδίας από σήμερα, μία ημέρα μετά την ήττα στη Βουλγαρία με 0-2 για την προκριματική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας. Η Εθνική ομάδα της Ολλανδίας περνά μια πολύ άσχημη περίοδο, που συνεχίζεται μετά την αποτυχία να προκριθεί στα τελικά του Euro 2016, δύο χρόνια μετά την τρίτη θέση που είχε κατακτήσει στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Αναλυτικά:

3ος όμιλος
Αζερμπαϊτζάν-Γερμανία 1-4 (31΄ Ναζάροφ - 19΄, 81΄ Σίρλε, 36΄ Μίλερ, 45΄ Γκόμες)
Σαν Μαρίνο-Τσεχία 0-6 (17΄, 24΄ Μπάρακ, 19΄, 77΄ πεν. Νταρίντα, 26΄ Γκέμπρε Σελασιέ, 43΄ Κρμέντσικ)
Β.Ιρλανδία-Νορβηγία 2-0 (2΄ Ουόρνντ, 33΄ Ουάσινγκτον)