Αργεντινή - Ελβετία 1- 0 στην εκπνοή

Η Αργεντινή μετά από ένα δραματικό αγώνα επικράτησε με 1-0 της Ελβετίας στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας. Το χρυσό τέρμα για την "Αλμπισελέστε" σημείωσε ο Ντι Μαρία στο 118΄.

Η «αλμπισελέστε» δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην ομάδα του Ότμαρ Χίτσφελντ, που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ανταγωνιστική και κατάφερε να εγκλωβίσει σε μεγάλο βαθμό τον Λιονέλ Μέσι, έχοντας σε σπουδαία μέρα και τον τερματοφύλακα, Ντιέγκο Μπενάλιο.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους Λατινοαμερικάνους, που θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά τον νικητή της βραδινής (23:00) αναμέτρησης ανάμεσα σε Βέλγιο και ΗΠΑ.

Αργεντινή (A.Σαμπέγια): Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Φερνάντες, Γκαράι, Ρόχο (105'+1 Μπασάντα), Μασεράνο, Γκάγκο (106' Μπίλια), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαβέτσι (74' Παλάσιο), Ιγκουαΐν.

Ελβετία (Ο.Χίτσφελντ): Μπενάλιο, Λίχτσταϊνερ, Τζουρού, Σερ, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Ινλέρ, Τσάκα (66' Φερνάντες), Σακίρι, Μεχμέντι (113' Τζεμαϊλί), Ντρμιτς (82' Σεφέροβιτς).