Μπάσκετ: Λύγισε την ΑΕΚ με την αύρα του Μπάνε και έκανε ισχυρό βήμα για πλεονέκτημα ο ΠΑΟΚ

Η βραδιά που η φανέλα του Μπάνε Πρέλεβιτς αποσύρθηκε από τον ΠΑΟΚ συνδυάστηκε με σπουδαίο αποτέλεσμα, αφού οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με σκορ 78-72 την ΑΕΚ και έκαναν άλμα για το πλεονέκτημα έδρας!

Τίμησε και με το παραπάνω τον Μπάνε ο ΠΑΟΚ!

Οι Θεσσαλονικείς στη βραδιά που απέσυραν τη φανέλα του σπουδαίου παίκτη τους πέτυχαν μία τεράστιας σημασίας νίκη, αφού επικράτησαν με σκορ 78-72 της ΑΕΚ κάνοντας μεγάλο βήμα για την τετράδα της Basket League!

Με αυτόν τον τρόπο, ο ΠΑΟΚ έπιασε την Ένωση στο 12-9 και την τέταρτη θέση, έχοντας όμως το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Οι δύο «δικέφαλοι» ενεπλάκησαν σε ένα τρομερό ντέρμπι, που ήταν θρίλερ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Εκεί, οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες λύσεις ειδικά με τις απίθανες άμυνες του Ρένφρο, φτάνοντας σε αυτό το σημαντικό αποτέλεσμα, που τους εδραιώνει στην τετράδα!

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο απίστευτος Τζέιλεν Χαντς, που τα έκανε... όλα έχοντας 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά και ο κομβικός Ρένφρο που είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ βοήθησε με 15 πόντους και ο Τζέιλεν Ράιλι.

Από την ΑΕΚ, που πλέον ψάχνει... θαύμα για το πλεονέκτημα αφού παίζει την τελευταία αγωνιστική με τον Ολυμπιακό, 20 πόντους είχε ο τρομερός Γουίλιαμς και 15 ο Μίτσελ, που στο δεύτερο μέρος ταλαιπωρήθηκε από τον Ρένφρο.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά παρά τη φασαρία στο Παλατάκι, και με πρωταγωνιστή τον Μίτσελ στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με σκορ 5-8. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με Μαργαρίτη και Ράιλι, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 13-10 και δίνοντας έναν ισορροπημένο ρυθμό στο ματς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +5, όμως ο Μίτσελ με τρίποντο έγραψε το 17-13. Σάιμπερτ και Λεμάρ αντάλλαξαν τρίποντα για το 20-18, με τον Χαντς να βάζει ακόμα ένα για το τελικό 23-18 της πρώτης περιόδου.

Με το καλημέρα της δεύτερης περιόδου, ο Κένι Γουίλιαμς έβαλε δύο σερί τρίποντα για το 23-24, με τον Φράνκε να δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με δικό του σουτ από τα 6.75. Ο Πόλεϊ με μακρινό σουτ ανέκτησε το +5 των γηπεδούχων, στο 31-26, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Οριόλα, που πέτυχε 5 σερί πόντους για το 31-31. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, με Ρένφρο και Μίτσελ να βάζουν εντυπωσιακά καλάθια για το 37-35. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-39.

Ο Γουίλιαμς αμέσως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (40-41), όμως ο Ράιλι απάντησε για το 42-41. Η ΑΕΚ άρχισε να σφίγγει την άμυνα της και με πρωταγωνιστές Λεμάρ και Φλιώνη βρέθηκε στο +3 (44-47), με τον Οριόλα να γράφει και το πρώτο +7 (44-51). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση δια χειρός Ρένφρο, μειώνοντας στο 49-53, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 52-55.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου να ισοφαρίσει με τρίποντο του Φράνκε (55-55), όμως ο Γουίλιαμς απάντησε για το 55-58 και έβαλε νέο τρίποντο για το 57-63. Κάπου εκεί, Ράιλι και Χαντς ανέλαβαν δράση για τον ΠΑΟΚ, βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 65-63, πριν ο πρώτος βάλει νέο τρίποντο για το 68-65. Η ΑΕΚ προσωρινά ισοφάρισε, όμως ήταν η σειρά του Πόλεϊ να σκοράρει από μακριά για το 71-68. Η Ένωση έβρισκε λύσεις με Λεμάρ και Οριόλα, όμως ο Χαντς ήταν ασταμάτητος και κρατούσε τους Θεσσαλονικείς μπροστά (75-72). Ο Ρένφρο έκανε εντυπωσιακό στοπ στον Μίτσελ και έκλεψε στην επόμενη φάση την μπάλα, δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ με σκορ 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72