Μπάσκετ: Διέλυσε τον Ιωνικό δίνοντας… τόπο στα νιάτα ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικούς τους Σαμοντούροφ, Αβδάλα και Χουγκάζ πέτυχε την πρώτη του κατοστάρα φέτος και νίκησε τον Ιωνικό 102-70, κάνοντας μία καλή προπόνηση ενόψει της δύσκολης διαβολοβδομάδας!

Χαμόγελα στο ΟΑΚΑ, και όχι μόνο για τη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Ιωνικό με σκορ 102-70 και ανέβηκε στο 12-2 στην Basket League, το βασικό ωστόσο είναι πως είδε τους νεαρούς παίκτες του να παίρνουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής!

Με αυτόν τον τρόπο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεκουράσουν πολλά από τα «πρώτα βιολιά» τους, και να κάνουν την καλύτερη δυνατή προπόνηση ενόψει της δύσκολης «διαβολοβομάδας» με Ρεάλ (1/2) και Μπασκόνια (3/2).

Ο Παναθηναϊκός πήρε από την πρώτη περίοδο τον πλήρη έλεγχο του αγώνα (28-10) και μετά είχε την ευκαιρία να κατεβάσει στροφές και να δώσει τόπο στα νιάτα, με αποτέλεσμα ο Σαμοντούροφ να αγωνιστεί 22 λεπτά και οι Αβδάλας και Χουγκάζ από 12!

Ο Σαμοντούροφ σε αυτό το χρόνο πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ ο Αβδάλας είχε επίσης 5 πόντους και ο Νίκος Χουγκάζ άλλους 7!

Από τους υπόλοιπους, απίθανο ματς έκανε ο Γιώργος Παπαγιάννης, που σκόραρε 21 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ θετική παρουσία είχαν και τα αδέρφια Καλαϊτζάκη, που σημείωσαν από 11 πόντους. Για τον Ιωνικό, που έπεσε στο 3-11, ξεχώρισε με 23 πόντους ο Μαυροκεφαλίδης.

Το ματς

O Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στα πρώτα λεπτά, μπαίνοντας πολύ δυναμικά με πρωταγωνιστές τους Μπέικον και Γουίλιαμς, με αποτέλεσμα να φτάσει από πολύ νωρίς στο +7 (13-6). Το καλό διάστημα των «πρασίνων» συνεχίστηκε, και ένα τρίποντο του Καλαϊτζάκη έγραψε το +12 (18-6), πριν ο Μπέικον βάλει άλλα δύο διαδοχικά για το 24-8. Το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 28-10, και διαμορφώθηκε από τον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο, με Παπαγιάννη και Μπέικον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +23 (35-12). Ο Ιωνικός απάντησε και ξύπνησε επιθετικά με Μαυροκεφαλίδη και Σίμονς, μειώνοντας στους 16 (37-21), πριν ο Λι πάρει μπρός και διαμορφώσει το 44-21. Οι «πράσινοι» κόλλησαν για ένα διάστημα επιθετικά όμως και ο Ιωνικός δεν είχε λύσεις, με αποτέλεσμα ο Λι να διαμορφώσει και το +26 (49-23). Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με δύο βολές του Νεοκλή Αβδάλα να διαμορφώνουν το 53-26. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 55-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, συνεχόμενοι πόντοι από τον Παπαγιάννη υπέγραψαν το πρώτο +30 του αγώνα (61-30), πριν σκοράρει και τρίποντο για το 64-33. Ο Γ.Καλαϊτζάκης με γκολ φάουλ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +32 (69-37) και λίγο αργότερα ο Σαμοντούροφ με τρίποντο έκανε το 72-39. Ο Ιωνικός δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις και ο Παπαγιάννης υπέγραψε το +40 με τρίποντο (79-39), πριν ο Μπέικον γράψει το +43 (82-39). Τελικά, ένα γκολ φάουλ του Μάντζαρη διαμόρφωσε το 85-45 της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλούς Αβδάλα και Χουγκάζ συνέχισε να είναι στο +40 (90-50). Ο Ιωνικός βρήκε την ευκαιρία με εξαιρετικό τον Καστίγο να μειώσει στους 29 (97-68), εκμεταλλευόμενος το νεανικό σχήμα του Παναθηναϊκού. Ένα τρίποντο του Καλαϊτζάκη έφερε τους «πράσινους» στην πρώτη τους κατοστάρα (100-68), πριν το τελικό 102-70.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 55-30, 85-45, 102-70

Πηγή: sport-fm.gr