«Διαστημικός» Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Βίρτους!

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός από την αρχή μέχρι το τέλος έκανε… φύλλο και φτερό τη Βίρτους Μπολόνια, συντρίβοντάς την 117-71 στο ΣΕΦ!

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Η εξαιρετική άμυνα, αλλά και η ευστοχία έξω από τα 6,75μ. ώθησαν τους «ερυθρόλευκους» να μπουν με σερί 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, η Βίρτους βρήκε πόντους στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν το… βιολί τους από την περιφέρεια για το +12 (19-7), στο 5’. Οι Σενγκέλια και Μπάκο προσπάθησαν να κρατήσουν επιθετικά τους Ιταλούς, ωστόσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα εξακολουθούσαν να «διαβάζουν» εξαιρετικά το ματς και με πρωταγωνιστές τους Κάναν και Μπλακ στην επίθεση ξέφυγαν στο +16 (29-13), στο 8’ και το κράτησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (31-15).

Με τον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τη Βίρτους να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο και τον Σλούκα πρωταγωνιστή σε σκορ και δημιουργία, οι «ερυθρόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 (44-22), στο 14’. Η κυριαρχία των παικτών του Μπαρτζώκα συνεχίστηκε, με εκείνους του Σκαριόλο να είχαν χάσει εντελώς το μυαλό τους και έτσι η διαφορά έφτασε στο +29 (54-25), στο 16’. Οι Χάκετ και Μίκι προσπαθούσαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους, αλλά ΜακΚίσικ και Πίτερς έστειλαν τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια με το +26 (61-35).

Σε πιο χαμηλό τέμπο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την πίεση στην άμυνα και τον Φαλ σημείο αναφοράς στην επίθεση η διαφορά πήγε στο +32 (71-39), στο 24’. Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε λίγο… ελεύθερο με τις άμυνες να είχαν χαλαρώσει ελαφρώς, αλλά οι Φαλ και Βεζένκοφ έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +31 (81-50), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, αλλά το φινάλε ήταν άκρως εντυπωσιακό, καθώς το buzzer beater τρίποντο του Γουόκαπ -σχεδόν από το κέντρο- διαμόρφωσε το 84-55 της τρίτης περιόδου.

Παρά την εντελώς αλλαγμένη πεντάδα στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει… πάρτι στο παρκέ. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα είχαν πάρει οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν την κατοστάρα και το… διαστημικό +42 (101-59), στο 34’! Στη συνέχεια, με τους Πίτερς και Μπολομπόι η διαφορά πήγε αρχικά στο +46 (109-63), στη συνέχεια στο +47 (117-70) με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 117-71.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71