NBA: Τρομακτικός Αντετοκούνμπο με 54 πόντους στη νίκη των Μπακς επί των Κλίπερς - Βίντεο

Οι Μπακς παρότι έχαναν με 20 στο τρίτο δωδεκάλεπτο επικράτησαν 106-105 των Κλίπερς με φοβερό Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 54 πόντους και 18 ριμπάουντ

Απίστευτος Γιάννης Αντετοκούνμπο, απίθανοι Μπακς! Παρότι βρέθηκαν στο -20 (55-75) στο τρίτο δωδεκάλεπτο, κατάφεραν να επικρατήσουν 106-105 των Κλίπερς στο Μιλγουόκι φτάνοντας τις έξι σερί νίκες.

>

Ο Greek Freak έκανε μυθικά πράγματα πλησιάζοντας στους δύο πόντους το ρεκόρ καριέρας του. Τελείωσε τον αγώνα με 54 πόντους έχοντας 10/15 βολές, 19/31 δίποντα και 2/8 τρίποντα, καθώς επίσης 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη σε 36 λεπτά. Μια λάθος πάσα που έκανε στο φινάλε πρόσφερε στον Κογουάι Λέοναρντ την ευκαιρία να πάρει το ματς για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο τελευταίος αστόχησε.

Ο 28χρονος άσος είχε ήδη 20 πόντους από το ημίχρονο, όταν τα «ελάφια» ήταν στο -7 (49-56), αλλά είδε την ομάδα του LA οκτώ λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου να ξεφεύγει με +20. Όμως το Μιλγουόκι δεν κατέθεσε τα όπλα, μάζεψε τη διαφορά στους εννιά (78-87) στο τέλος του δωδεκαλέπτου και ολοκλήρωσε την αντεπίθεση στο φινάλε.

Ο Κρις Μίντλετον με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ έδωσε λύσεις στους Μπακς, ενώ 12 πόντους (με 4/15 σουτ) και 8 ασίστ ακολούθησε σε απόδοση.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 26 πόντους ξεχώρισε για τους Κλίπερς, ενώ 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Λέοναρντ, που όμως μέτρησε 7/26, ενώ 16 πόντους με 6/16 είχε ο Πολ Τζορτζ.

Δωδεκάλεπτα: 15-24, 49-56, 78-87, 106-105