ΚΑΙΡΟΣ

Εύκολα ο ΠΑΟ

Μια ακόμη νίκη χρειάζεται ο Παναθηναϊκός για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 βόλεϊ ανδρών, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Γλυφάδας.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (8-5) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ένα προβάδισμα 2-3 πόντων συνέχισε να το διατηρούν οι παίκτες του Ντο Σάντος μέχρι τη στιγμή που με ξέσπασμα διαρκείας ξέφυγε με +4 (18-14). Αυτό συνεχίστηκε με αποτέλεσμα το \"τριφύλλι\" να κατακτήσει αρκετά εύκολα το πρώτο σετ με 25-18.

Νωθρά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο σετ χάνοντας με δυο πόντους (2-4) από τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα ενός πόντου (8-7). Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους \"πράσινους\" στη συνέχεια αφού κατάφεραν να αποσπαστούν αρχικά με +4 (14-10) και εν συνεχεία με +7 (18-11) βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 παίρνοντας το σετ πιο άνετα απ’ ότι το πρώτο με 25-15.

Καλά μπήκε στο τρίτο σετ το \"τριφύλλι\" και με τον Μπάεφ να κάνει καλή εμφάνιση προηγήθηκε με 6-2, δείχνοντας ότι είναι αρκετά αποφασισμένοι για να πάρουν τη νίκη στο παιχνίδι. Σε αυτό το ρυθμό πορεύτηκε το ματς με τον Παναθηναϊκό διατηρεί διαφορά 4 πόντων από τον \"δικέφαλο\" του Βορρά. Όμως ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του και εν μέρει τα κατάφερε ισοφαρίζοντας σε 14-14. Τελικά όμως οι \"πράσινοι\" με σωστές επιλογές στο τέλος πήραν το σετ με 25-22 και παράλληλα τη νίκη.

Τα σετ: 25-18, 25-15, 25-22

Νίκη και για ΟΣΦΠ. Έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ αλλά και τους περισσότερους παίκτες του, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 σετ τον Ηρακλή στο κλειστό του Ρέντη μειώνοντας σε 1-2 τις νίκες και μένοντας ζωντανός όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση στους τελικούς της Α1 βόλεϊ των ανδρών.

Τα σετ: 26-24, 23-25, 26-24, 25-21
Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr