EUROLEAGUE: Καθηλωτικός Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Άλμπα στο Βερολίνο

Ένας εντυπωσιακός και κυρίαρχος Ολυμπιακός συνέτριψε 93-60 την Άλμπα, μέσα στο Βερολίνο, παραμένοντας στην κορυφή της Ευρωλίγκας

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Παρά το γεγονός ότι «φορτώθηκαν» με φάουλ οι ψηλοί τους (από νωρίς είχαν από δύο Φαλ και Μπλακ) οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 0-7 στο πρώτο δίλεπτο και χάρη στην άμυνά τους συντηρούσαν αυτό το προβάδισμα (5-12), μέχρι το 4’. Η Άλμπα αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι (10-12), με τον Βεζένκοφ να σπρώχνει τους Πειραιώτες σε ένα σερί 9-0 για το +11 (10-21), στο 8’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν με την ίδια συγκέντρωση στην άμυνα, κάνοντας απανωτά κλεψίματα και με τον Κάναν να παίρνει και εκείνος… μπρος, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15 (13-28).

Με την ίδια συνέπεια στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, πήγε στο +20 (15-35), ενώ με τον Μπλακ έφτασε στο +21 (18-39), στο 15’. Στη συνέχεια, η Άλμπα έτρεξε στο γήπεδο και με σερί τρίποντα από Ολίντε και Σμιθ έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και μείωσε (27-41), στο 17’. Με την είσοδο του Βεζένκοφ και κάποιες άμυνες οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +16 (29-45), στο 19’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έδωσαν την ευκαιρία στους Γερμανούς να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με σερί 6-0 (35-45).

Μία άτυπη… μονομαχία Φαλ και Λάμερς ήταν τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Άλμπα να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (41-50). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και με καλή κυκλοφορία στην επίθεση βρήκε τρίποντα για το +17 (41-58), στο 24’. Η αντίδραση των Γερμανών ήταν ένα καλάθι του Λάμερς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έστησαν ένα… πάρτι με εξαιρετικές άμυνες και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Φαλ στην επίθεση για σερί 14-0, με το οποίο έφτασαν τη διαφορά στο +29 (43-72), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +28 (45-73).

Οι Βεζένκοφ και Γουόκαπ έδωσαν συνέχεια στο… πάρτι και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχοντας από Μπολομπόι και Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +37 (49-86), στο 34’. Έκτοτε, το ματς έγινε πολύ ελεύθερο, αφού τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 60-93.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93