Euroleague: Πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά παραδόθηκε στον... Μίροτιτς ο Παναθηναϊκός

Ο λαβωμένος Παναθηναϊκός ήταν ξανά βελτιωμένος και τα έδωσε όλα για τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όμως ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν... «καυτός» και τελικά χάρισε το ροζ φύλλο (74-88) στους Καταλανούς

Δεν επέκτεινε το σερί του ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όμως τελικά λύγισαν με σκορ 88-74 και έπεσαν στο 10-20 στην Ευρωλίγκα. Στο 20-10 ανέβηκαν οι Καταλανοί, που σχεδόν εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs.

O λαβωμένος Παναθηναϊκός (έλειπαν Μπέικον και Πονίτκα) ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε με +11 στα μέσα της πρώτης περιόδου (23-12), όμως σταδιακά έχασε τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε στο -14 στο τρίτο δεκάλεπτο (39-53). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έδειξε πάντως μέταλλο και διεκδίκησε τη νίκη στην τέταρτη περίοδο, όμως τελικά οι Καταλανοί είχαν περισσότερες λύσεις στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και έφτασαν στο πολύτιμο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο απίθανος Νίκολα Μίροτιτς, που έκανε... ό,τι ήθελε στο παρκέ και τέλειωσε το ματς με 26 πόντους (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα). Μεγάλες βοήθειες πήρε η Μπαρτσελόνα και από τον x-factor Μάικ Τόμπι, που έκανε season high με 16 πόντους. Πληθωρική εμφάνιση από τον Τόμας Σατοράνσκι, που είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Από τους «πράσινους», ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 19 πόντους έκανε ο Γιώργος Παπαγιάννης, που μάζεψε και 7 ριμπάουντ. 13 πόντους είχε ο ανεβασμένος Μάριους Γκριγκόνις, ενώ 11 πρόσθεσε ο Ματ Τόμας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με Παπαγιάννη και Γουίλιαμς βρήκε γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα με 6-2, πριν ο Γκριγκόνις βάλει τρίποντο για το 9-2. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να βγάζουν τις άμυνες και έβρισκαν λύσεις, με τον Τόμας να σουτάρει από μακριά για το 12-5 και τον Παπαγιάννη να καρφώνει για το 14-5. Η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις μόνο από τον Αμπρίνες, που πέτυχε το δεύτερο του σουτ από τα 6.75 για το 14-8, πριν ο Γουίλιαμς γράψει νταμπλ-σκορ (16-8). Ο Σατοράνσκι πρόσκαιρα μείωσε με δύο βολές σε 18-10, όμως μία καλή άμυνα του Γουίλιαμς έφερε αιφνιδιασμό και λέι απ του Μποχωρίδη για το 20-10. Ο «καυτός» Παπαγιάννης με τρίποντο έφερε τη διαφορά μέχρι και στο +11 (23-12). Ο Βέσελι έβαλε τέσσερις σερί για το 23-16, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 25-22.

Με το καλημέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιοκουμπάιτις με τρίποντο ισοφάρισε σε 25-25, πριν ο Κάλινιτς βάλει δύο βολές για το πρώτο καταλανικό προβάδισμα (25-27). Ο Λι έβαλε μετά από 4 λεπτά τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στην περίοδο για το 27-27, όμως ο Λαπροβίτολα απάντησε για το 27-29 και ο Τόμπι ευστόχησε σε τρίποντο για το 27-32, πριν γράψει και το +7 (27-34). Οι γηπεδούχοι κάπου εκεί έβγαλαν αντίδραση, με τον Γουίλιαμς και τον Παπαγιάννη να τρέχουν ένα μικρό επιμέρους 4-0 για το 31-34, όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Τόμπι που έβαλε δύο σερί τρίποντα για το 33-40. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-43.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο «καυτή», με τον Μίροτιτς να βάζει επτά σερί πόντους για το 39-50, πριν σκοράρει ακόμη ένα τρίποντο για το 39-53 φτάνοντας τους 10 συνεχόμενους πόντους. Μετά το τάιμ άουτ του Σερέλη ακολούθησαν 6/6 βολές από πλευράς Παναθηναϊκού, που έφεραν το σκορ στο 45-53. Γκριγκόνις και Μίροτιτς αντάλλαξαν τρίποντα για το 48-59 των Καταλανών, με τον δεύτερο να γράφει και το 50-61 όντας σε καταπληκτική κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός με τον Λι κατάφερε να μειώσει στους 10 (55-65), πριν ο Μαντζούκας γράψει το 57-65 και ο Παπαγιάννης καρφώσει εντυπωσιακά για το 60-65. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 60-68.

Ο Παπαγιάννης με την έναρξη της τέταρτης περιόδου μείωσε σε 62-68 με χουκ, όμως ο Κάλινιτς απάντησε με δίποντο γράφοντας το 62-70, με τον Γκριγκόνις να μειώνει σε 64-71 μέσω δύο βολών πριν ο Παπαγιάννης ευστοχήσει σε τρίποντο για το 67-73. Ο Μίροτιτς απάντησε με λέι απ για το 67-75, όμως ο Λι έβαλε απίθανο τρίποντο πάνω σε άμυνα για το 70-75. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ ήταν πάντως καυτός, απαντώντας αμέσως για το 70-78, με τον Τόμπι να βάζει… υπογραφή με τρίποντο για το 72-83. Το ματς ολοκληρώθηκε τελικά με σκορ 74-88

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88