Australian Open: Νέος αποκλεισμός-έκπληξη - Έμεινε εκτός ο Ρουντ από τον Μπρούκσμπι

Ο Κάσπερ Ρουντ ηττήθηκε από τον Τζένσον Μπρούκσμπι και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Australian Open

Νέος αποκλεισμός-έκπληξη από το Αυστραλιανό Όπεν. Μετά τον χθεσινό του Ράφα Ναδάλ, σήμερα έμεινε εκτός και ο Κάσπερ Ρουντ.

Ο Νορβηγός τενίστας ν.2 του ταμπλό του τουρνουά, γνώρισε την ήττα 3-1 σετ (6-3, 7-5, 6-7(4), 6-2 ) από τον 22χρόνο, Τζένσον Μπρούκσκμπι, ο οποίος και πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Ο Μπρούκσμπι ήταν αρκετά ψύχραιμος ειδικά όταν ο Ρουντ έκανε μεγάλη προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα και να επιστρέψει στο ματς κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ.

Τα κατάφερε και έτσι μετά από 3 ώρες και 55 λεπτά αγώνα πήρε τη νίκη και την πρόκριση.