Ευρωμπάσκετ: Κατατρόπωσε με «κατοστάρα» τη Βουλγαρία του Βεζένκοφ στην πρεμιέρα η επιβλητική Ισπανία

Με χαρακτηριστική ευκολία η Ισπανία συνέτριψε 114-87 τη Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοφ και ξεκίνησε ιδανικά το Ευρωμπάσκετ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε το ματς της πρεμιέρας του Ευρωμπάσκετ, με την Ισπανία να συνθλίβει τη Βουλγαρία με «κατοστάρα» (114-87).

Επτά παίκτες της «φούρια ρόχα» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τα αδέρφια Ερνάνγκομεθ (16 πόντους, 6 ριμπάουντ ο Γουίλι και 13 πόντοι, 7 ριμπάουντ ο Χουάντσο) και τον Μπράουν (17 πόντοι, 5 ασίστ) να ξεχωρίζουν.

Από την άλλη, για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Μπαρτσόφσκι διασώθηκε ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, Σάσα Βεζένκοφ, που έκανε νταμπλ-νταμπλ (26 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Πάλεψαν και οι Ιβάνοφ (16 πόντοι) και Στοΐλοφ (12 πόντοι).

Οι Βούλγαροι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά και εκμεταλλεύτηκαν τη… χαλαρότητα στην άμυνα των Ισπανών για να αποκτήσουν βραχεία κεφαλή (8-9 στο 4’). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Σκαριόλο σοβαρεύτηκαν και πάτησαν το γκάζι: με τους Ερνάνγκομεθ και τον Μπράουν να ανεβάζουν στροφές, έτρεξαν σερί 12-0 και απομακρύνθηκαν (20-9 στο 7’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με «αέρα» 11 πόντων (28-17).

Η «φούρια ρόχα» μπήκε με… φόρα στη δεύτερη περίοδο και με διάθεση να καθαρίσει την υπόθεση-νίκη. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και πολλές επιλογές, εκτοξεύτηκε στο +19 (41-22 στο 14’), την ώρα που οι Βαλκάνιοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και ήταν άστοχοι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ίβηρες να έχουν +22 (57-35), με την ειδοποιό διαφορά να εντοπίζεται στα τρίποντα (8/15 έναντι 3/16).

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, από τη στιγμή που οι Ισπανοί συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς. Με τα αδέρφια Ερνάνγκομεθ και τον Μπράουν να εκτελούν, απομακρύνθηκαν με +26 (74-48 στο 25’). Παρά το ροτέισον που επιχείρησε ο Σκαριόλο, η ομάδα του διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κι έκλεισε το δεκάλεπτο με +23 (89-66).

Από ‘κει και πέρα, το ματς μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τους Ίβηρες να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα. Ο Βεζένκοφ προσπαθούσε να κρατήσει όρθια τη Βουλγαρία, αλλά το παιχνίδι είχε κριθεί. Η «φούρια ρόχα» ξεπέρασε τους 100 πόντους κι έφτασε τη διαφορά μέχρι το +29 (104-75 στο 35’), ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με +27 (114-87).

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 57-35, 89-66, 114-87.