Ευρωμπάσκετ: Φουριόζα Γερμανία «πάτησε» τη Βοσνία και έκανε το 2/2

Με τα φρένα «σπασμένα» και τον Σρέντερ ξανά ασταμάτητο, η Γερμανία επικράτησε (92-82) της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στο Βερολίνο και έκανε το 2/2 στο Ευρωμπάσκετ!

Τη δεύτερη νίκη της στα δύο πρώτα παιχνίδια της στο φετινό Ευρωμπάσκετ έκανε η Γερμανία, η οποία επικράτησε με 92-82 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των νοκ-άουτ!

Ανταγωνιστικότατη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η Βοσνία, έβαλε δύσκολα στους οικοδεσπότες, οι οποίοι όμως βρήκαν τις λύσεις και μπήκα στη θέση του οδηγού μετά από ένα... ξέσπασμά τους στην τρίτη περίοδο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σρέντερ (18 π, 9 ασίστ), Βάγκνερ (18π.), και Τίμαν (14 π.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μούσα (30π.) και Νούρκιτς (21π, 7 ριμπ.).

Η Βοσνία ξεκίνησε δυνατά αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους και παίρνοντας προβάδισμα με 4-10 στο 4' και 13-20 στο 8'. Ήταν μμπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να πλησιάζουν στο καλάθι (18-20).

Μάλιστα, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Βόσνιοι, με πρωταγωνιστές τους Νούρκιτς και Μούσα, προηγήθηκαν ακόμα και με +11 (34-45), με τη Γερμανία να αντιδρά ξανά και να μειώνει σε 42-47 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, χάρη σε σερί 8-2.

Διαφορετική υπόθεση η τρίτη περίοδος, όταν η Γερμανία μπήκε αποφασισμένη και βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με σερί 12-0 που τους έφερε για πρώτη φορά στο ματς στο +7 (54-47), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +10 (65-55 στο 28').

Στην τέταρτη περίοδο η Γερμανία ξέφυγε και διατήρησε το προβάδισμά της με άνεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (77-60). Το επί μέρους σκορ υπέρ των Γερμανών έφτασε μέχρι και το 41-13 (!), με τους Βόσνιους απλώς να μειώνουν στα τελευταία λεπτά για το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-47, 70-58, 92-82.