Επέστρεψε από την κόλαση με ήρωα Γκομπέρ η Γαλλία, «αυτόχειρας» η Τουρκία

Η Τουρκία πέταξε στα σκουπίδια ένα δικό της ματς και η Γαλλία με κορυφαίο και λυτρωτή τον Γκομπέρ πήρε το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ με 87-86 στην παράταση

Με θρίλερ άρχισαν τα νοκ άουτ της φάσης των «16» του Ευρωμπάσκετ στο Βερολίνο. Η Γαλλία επικράτησε 87-86 της Τουρκίας στην παράταση και έκλεισε θέση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη το νικητή του αυριανού Σερβία-Ιταλία.

Η Τουρκία παρότι έπαιζε χωρίς τον τραυματία Σέιν Λάρκιν και παρότι βρέθηκε στο -16 (15-31) στη δεύτερη περίοδο, κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να αγκαλιάσει τη νίκη. Όμως με μοιραίο τον Οσμάν στην κανονική διάρκεια και τον Κορκμάζ στην τελευταία επίθεση της παράτασης «αυτοκτόνησε».
Κορυφαίος με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ, αλλά και λυτρωτής με το κάρφωμα που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ.
Η Γαλλία άρπαξε από τα… μούτρα την Τουρκία. Πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους του ματς (0-7), έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά (8-18), όλα απόρροια της άμυνάς της που εκμεταλλευόμενη και την απουσία του Λάρκιν μπλόκαρε απόλυτα τους αντιπάλους. Με πλουραλισμό στην επίθεση και καλά ποσοστά από μακριά, οι «τρικολόρ» έφτασαν και στο +16 (15-31), στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η Τουρκία με τον Χαζέρ να ανταποκρίνεται καλά ως «άσος» και τον Οσμάν να δίνει λύσεις, πλησίασε στους πέντε (35-40) λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο στο -8 (35-43).
Τουρκία-Γαλλία 86-87
Η τουρκική αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Κρατώντας τη Γαλλία άποντη για τα τελευταία 7:27 της περιόδου έτρεξε ένα φοβερό 19-0 και με οδηγό τον απίθανο Τουντσέρ έφτασε στο +8 (57-49). Η ομάδα του Κολέ χρειάστηκε λιγότερο από το πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου για να πλησιάσει στον πόντο (57-56) με πρωταγωνιστή τον Εμπαγέ. Το τρίποντο του Λουβαβού-Καμπαρό έφερε το ματς στα ίσα (66-66) και παρά τα μεγάλα σουτ του Σανλί, ο Ερτέλ έβαλε μπροστά την ομάδα του (69-71). Ο Χαζέρ απάντησε (72-71), ο Φουρνιέ στα 61’’ για το τέλος έδωσε πάλι προβάδισμα στη Γαλλία (72-73), αλλά στα 45’’ έκανε φάουλ για τρεις βολές στον Κορκμάζ που έγραψε το 75-73. Ο Φουρνιέ αποδείχτηκε καταδικαστικός πατώντας γραμμή στα 25’’ πριν το τέλος, ο Κορκμάζ δεν λάθεψε ξανά από τη γραμμή (77-73), με τον Ερτέλ να σκοράρει γρήγορα (77-75), αλλά τον Λουβαβού-Καμπαρό να κάνει αντιαθλητικό στα 11,8’’ στον Οσμάν. Ο τελευταίος έγινε μοιραίος, καθώς είχε 0/2 από τη γραμμή και στη συνέχεια έκανε λάθος πάσα, με τον Φουρνιέ να κλέβει και τη Γαλλία να έχει μια τελευταία ευκαιρία στα 6,9’’. Ο Γάλλος γκαρντ αστόχησε στο σουτ του, αλλά με φόλοου-κάρφωμα του Γκομπέρ η Γαλλία ισοφάρισε στα 2,7’’ για το τέλος. Το δύσκολο τρίποντο του Τουντσέρ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και το ματς πήγε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα επιθετικά ριμπάουντ του Γκομπέρ έδωσαν αέρα στη Γαλλία (77-81), αλλά τα σουτ του Κορκμάζ έδωσαν τις απαντήσεις (82-83). Ο Φουρνιέ χάρισε αέρα τριών πόντων στους «τρικολόρ» και το αντιαθλητικό του Τουντσέρ στον Γκομπέρ οδήγησαν στο +5 (82-87). Τουντσέρ και Κορκμάζ έφεραν το ματς και πάλι στον πόντο στα 38’’ (86-87), με τον Γκομπέρ να κερδίζει ένα ακόμη «σκουπίδι» και φάουλ στα 13,4’’. Ο σέντερ των Τίμπεργουλβς είχε 0/2, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Κορκμάζ έχασε την μπάλα και η Γαλλία κράτησε τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 11-18, 35-34, 57-49, 77-77, 86-87 (πρτ.)