Ιστορικός θρίαμβος για τις γυναίκες των ΗΠΑ στο Μουντιάλ

Οι Ηνωμένες Πολιτείες κατέκτησαν το Μουντιάλ ποδοσφαίρου γυναικών, επικρατώντας με 2-0 στον μεγάλο τελικό της Ολλανδίας.

Πρόκειται για την τέταρτη φορά οι ΗΠΑ ανεβαίνουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου – που πρόκειται για ιστορικό επίτευγμα – και ολοκλήρωσαν το τουρνουά μόνον με νίκες. Πρόκειται για επαναβεβαίωση της αμερικανικής κυριαρχίας, μολονότι αρκετές ευρωπαϊκές ομάδες απέδειξαν ότι έχουν βελτιωθεί και μειώσει το χάσμα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ, όμως οι ισορροπίες άλλαξαν στο 61ο λεπτό, όταν η αρχηγός Μέγκαν Ράπινο σκόραρε με πέναλτι. Το δεύτερο χτύπημα ήλθε οκτώ λεπτά αργότερα με το εντυπωσιακό τελείωμα της Ρόουζ Λαβέλ.

Οι Ολλανδές κατέβαλαν γενναία προσπάθεια όμως συνολικά οι Αμερικανές υπερείχαν.

Οι πρωταθλήτριες είχαν κατοχή 54% και 17 τελικές προσπάθειες – δέκα εκ των οποίων πήγαιναν προς τα δίχτυα. Οι Ολλανδές κατάφεραν πέντε σουτ, εκ των οποίων ένα ήταν εύστοχο.

Τον τελικό στην Λυόν παρακολούθησαν 57.900 θεατές, επιβεβαιώνοντας το ιδιαίτερα αυξημένο ενδιαφέρον για το Μουντιάλ των γυναικών.