Ισπανία: «Σκότωσε» τη Ρεάλ ο Μορένο

O Γεράρδ Μορένο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, «σκότωσε» τη Ρεάλ, με την Εσπανιόλ να παίρνει τους τρεις βαθμούς με τη νίκη 1-0.

Η ομάδα της Βαρκελώνης σταμάτησε το σερί των 9 νικών και 22
αήττητων αγώνων που έτρεχε απέναντι στους Καταλανούς η «βασίλισσα», η οποία πλήρωσε το rotation του Ζινεντίν Ζιντάν, που είχε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα (απόντες Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος) και τον Κριστιάνο Ρονάλντο εκτός αποστολής, για να τον ξεκουράσει.

Στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Μορένο, ο οποίος είχε σκοράρει από κανονική θέση.

Η διαφορά της Ρεάλ από την Μπαρτσελόνα παρέμεινε στους 14 πόντους, με τους «μπλαουγκράνα» αλλά και την Ατλέτικο Μαδρίτης (στο +7 από τη συμπολίτισσα) να έχουν παιχνίδι λιγότερο, ενώ αν η Βαλένθια νικήσει στο Μπιλμπάο θα την αφήσει τέταρτη.

Η Εσπανιόλ έφτασε στους 31 πόντους ύστερα από 26 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, είναι 13η και απέχει 12 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ «έσπασε» την κατάρα των 11 συνεχών ηττών από τη Ρεάλ.