Ch. League: Στους «4» η Γιουβέντους μετά την ισοπαλία στο «Καμπ Νου»

Η Γιουβέντους απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα, αφού κράτησε στο «μηδέν» την ομάδα του Μέσι, και πήρε πανάξια πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, με το νικηφόρο 3-0 του πρώτου αγώνα στο Τορίνο.

Η «Μεγάλη Κυρία» έφυγε με 0-0 από το «Καμπ Νου», και πήρε  πανηγυρική πρόκριση στη ρεβάνς από τους «μπλαουγκράνα» στο «Καμπ Νου».

Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο με τους Μέσι και Σουάρες, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Η «Μπάρτσα» πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο ακόμη περισσότερο, είχε την πλήρη κατοχή και έχασε κλασική ευκαιρία με τον Μέσι στο 67΄, ενώ οι Ιταλοί ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Ύστερα από 15 συνεχείς ευρωπαϊκές νίκες στην έδρα της, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να σκοράρει απόψε κι αποκλείστηκε στα προημιτελικά, για δεύτερη σερί περίοδο μάλιστα, καθώς πέρυσι είχε μείνει εκτός από την Ατλέτικο Μαδρίτης.