Άμυνα "μπετόν" και πρεμιέρα με νίκη (2-0) για την Ιταλία επί του Βελγίου

Τέλειο ξεκίνημα για την Ιταλία στα γήπεδα της Γαλλίας. Η «σκουάντρα ατζούρα» δεν άφησε τους Βέλγους να ξεδιπλώσουν το μπόλικο ταλέντο τους κι επικράτησε 2-0!

Το πρώτο γκολ της ομάδας του Κόντε ήρθε στο 31ο λεπτό όταν ο Τζακερίνι μετέτρεψε σε ασίστ μια εξαιρετική μπαλιά του Μπονούτσι στην πλάτη της άμυνας. Ξεκίνημα-φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο με τους Λουκάκου (εξαφανισμένος) και Πελέ να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Στο φινάλε κι ενώ οι κόκκινοι διάβολοι είχαν σκάσει ο Πελέ έγραψε το τελικό σκορ (90+3').

Βέλγιο (Μαρκ Βίλμοτς): Κουρτουά, Σιμάν (76’ Καράσκο), Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνχεν, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν (62’ Μέρτενς), Φελαϊνί, Ντε Μπρούιν, Αζάρ, Λουκάκου (73΄ Οριγκί)

Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Καντρέβα, Νταρμιάν (58’ Ντε Σίλιο), Τζακερίνι, Ντε Ρόσι, Παρόλο, Έντερ (75’ Ιμόμπιλε), Πελέ

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

Γήπεδο: Stade de Lyon
Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr