Εκανε το χρέος του ο ΟΣΦΠ (77-70) με τη Νίζνι και περιμένει τη Μπάρτσα

Δεν ήταν ένα παιχνίδι ενδεικτικό ούτε της κατάστασης του Ολυμπιακού ούτε των συνθηκών που θ' αντιμετωπίσει ματς των πλέι οφ.

Η Νίζνι είναι μια ομάδα με επιθετικό ταλέντο και γι' αυτό προηγήθηκε 15-13, αλλά δεν την απασχολεί ιδιαίτερα η άμυνα, με αποτέλεσμα οι "ερυθρόλευκοι" να υπερισχύσουν από τη στιγμή που προσέθεσαν σκληράδα στο παιχνίδι τους και ήλεγξαν το αμυντικό ριμπάουντ. Μπορεί να μην έβαλαν τα τρίποντα (1/7 σε 20 λεπτά), αλλά με 9 ασίστ και 72% στα δίποντα (16/22) έφτασαν χωρίς πολύ κόπο στο +10 (40-30).

Το ότι δεν διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό
στην τρίτη περίοδο ήταν αποτέλεσμα της επιλογής Σφαιρόπουλου να δώσει λεπτά στον Πετγουέι. Ο Αμερικανός έκανε με τρίποντο το 50-41, αλλά δεν ήταν ακόμη έτοιμος και η Νίζνι τον σημάδευε. Ο Τόμπκινς κυρίως που έφτασε τους 16 και οδήγησε τη ρωσική ομάδα μέχρι το -3 (54-51) και πριν από το δικό της 58-56 στο 31:20.

Μπήκαν πάντως τα σουτ και ο Ολυμπιακός, που έπαιξε και με χαμηλά σχήματα, ανέκτησε το προβάδισμα προτού αρχίσει να νιώθει έξτρα πίεση. Ο Λοτζέσκι έβαλε πέντε σερί πόντους και μετά το 65-58, η ελληνική ομάδα έγινε ξανά αφεντικό. Το σουτ που κλείδωσε τη νίκη ήρθε δια χειρός Μάντζαρη, με αποτέλεσμα στο 69-62 έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Ο Ολυμπιακός, λογικά θα βρεθεί αντιμέτωπος με τη Μπαρτσελόνα στα πλέι οφ και θα πρέπει να πάει στην Ισπανία για να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας της μεγάλης του αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 40-30, 56-56, 77-70