Άνετα ο Παναθηναϊκός 83-69 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω την ήττα από την Μπαρτσελόνα και νίκησε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Δικέφαλος απειλούσε για 30 λεπτά, η ομάδα του Ιβάνοβιτς όμως ξέφυγε στην τελευταία περίοδο και επικράτησε 83-69.

Παρά την απουσία του Τζέιμς Γκιστ, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για περίπου 26 λεπτά στο ΟΑΚΑ. Απέναντι στην πάντα καλά οργανωμένη ομάδα του ΠΑΟΚ, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρήκε τις λύσεις από τον Αντώνη Φώτση και του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν είχε τις επιλογές στο ρόστερ, ούτε το βάθος στον πάγκο να ακολουθήσει την δύναμη των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός μέτρησε 21 ασίστ και μόλις 8 λάθη. Αυτά τα δύο στοιχεία ήταν εκείνα που έκαναν τη διαφορά απέναντι σ' έναν μαχητικό ΠΑΟΚ που με 37% στα δίποντα δεν θα μπορούσε ν' αντέξει στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-34, 61-49, 83-69