Χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς ο Στεφανουδάκης-μετάλλια και απο Μακροδημήτρη, Ανθή Καραγιάννη Καρ

Το 12ο μετάλλιο στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012», δια χειρός Μανώλη Στεφανουδάκη, πανηγύρισε η ελληνική αποστολή. Ο αθλητής της Μεγαλονήσου με 27 μέτρα 37 εκατοστά που σημείωσε στην τρίτη βολή, πήρε το χάλκινο μετάλλιο του ακοντισμού κατηγορίας F54/55/56, σημειώνοντας παράλληλα καλύτερη εφετινή επίδοση.

Οι βολές του Στεφανουδάκη, ο οποίος με τη συμπλήρωση των τριών πρώτων βολών ήταν στην πρώτη θέση, ήταν 26.84, 27.24, 27.37, 26.51, 26.88, 26.82μ. Την πρώτη θέση, με εθνικό ρεκόρ, πήρε ο Μεξικανός Λουίς Αλμπέρτο Ζεπέδα Φέλιξ με 28.07μ., ενώ ακολούθησε ο Αλεξέι Κουζνέτσοφ από τη Ρωσία με 27.87μ.

Το τρίτο του μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου κατέκτησε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στα 50 μέτρα ελεύθερο στην κατηγορία S2 σε χρόνο 1.04.86. Ο ίδιος αθλητής είχε ήδη πάρει ένα αργυρό στα 50μ. ύπτιο και ένα χάλκινο στο 100άρι του ελεύθερου. Το χρυσό πήρε ο 15χρονος Κινέζος Γιανγκ Γιανγκ με 1:01.39 με τον Ρώσο Ντμίτρι Κοκάρεβ να ακολουθεί με 1:02.47.

Στον στίβο η Ανθή Καραγιάννη κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μήκος με 5μ.16, Πρώτη ήταν η Χαγιές από τη Νότιο Αφρική με 5μ.70 και δεύτερη η Χαμρί από την Αλγερία με 5μ.31. Η χώρα μας έφθασε στα δέκα μετάλλια στη διοργάνωση της αγγλικής πρωτεύουσας.