Oύτε με Ιωνικο η ΑΕΚ(1-1)

AEK και Ιωνικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη Νίκαια το απόγευμα της Τρίτης.Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό με κεφαλιά του Τσίτα, έχασε ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα και στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Ιωνικός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 89'.

Έπρεπε να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο οι «μικροί», να βγουν έξω παίκτες που περιμένει πολλά απ' αυτούς (Γκερέιρο και Φουρτάδο) ο Βαγγέλης Βλάχος, για να παίξει καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο η ΑΕΚ στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό. Το τελικό 1-1 που διαμορφώθηκε στο 89' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιαλελή, δεν λέει πάρα πολλά. Ψυχολογικά θα βοηθούσε ίσως. Αγωνιστικά πάντως ο Βλάχος είδε τον Τσίτα (πήρε τη θέση του Φουρτάδο στην επανάληψη) να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 47', έπειτα να χάνει 4 κλασικές ευκαιρίες για το 0-2, την ομάδα γενικά με τους μικρούς να τρέχει, να προσπαθεί και να φτιάχνει φάσεις κι αν κοιτάξουμε ατομικά θα δούμε τον Τσούπρο (στόπερ), τον Βαλεντίνο Βλάχο τόσο σαν στόπερ όσο και σαν δεξί μπακ, αλλά και τον Νικολόπουλο (αριστερό μπακ) να αποδίδουν εξαιρετικά και να κερδίζουν πόντους. Όλα αυτά στην επανάληψη. Γιατί στα πρώτα 45 λεπτά, μία ΑΕΚ να μη μπορεί να δημιουργήσει και να απειλήσει. Κι ας είχε τον Γκερέιρο στο κέντρο και τον Φουρτάδο μπροστά...

Το πρόβλημα της ΑΕΚ λοιπόν στο πρώτο μέρος, ήταν να δημιουργεί φάσεις. Ένα πρόβλημα που εντοπίστηκε και στη Νεάπολη. Παρά το γεγονός ότι ο Βαγγέλης Βλάχος ξεκίνησε με τον Γκερέιρο σε ελεύθερο ρόλο και τον Φουρτάδο μπροστά (δύο παίκτες δηλαδή που περιμένει πολλά απ' αυτούς), τον Παυλή δεξί εξτρέμ και τον Σταματή αριστερό στο 4-2-3-1, η ΑΕΚ είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι και τον τρόπο να κάνει φάσεις. Τις δύο τρεις καλές φορές που προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Ιωνικού η τελική προσπάθεια ήταν αποτυχημένη με τις μπάλες να φεύγουν απελπιστικά άουτ.

Ο Βλάχος βλέποντας πρόβλημα επιθετικό, άλλαξε πολλά πράγματα μπροστά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κρατώντας μόνο τον Παυλή! Και η ΑΕΚ... ανάσανε, αφού μόλις στο 47' έπειτα από κόρνερ του Παυλή ο Τσίτας (είχε περάσει στη θέση του Φουρτάδο) με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1 για την Ένωση.

Στο δεύτερο 45λεπτο και με το σύστημα πάντα σε 4-2-3-1 η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον Μοσχονά κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Αργυρίου, αριστερό τον Νικολόπουλο, τους Β. Βλάχο και Τσούπρο στόπερ, τους Φέτσης και Δημγκιόκα αμυντικά χαφ, αριστερό εξτρέμ τον Σακκόπουλο, δεξί εξτρέμ τον Παυλή, ενώ σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Τσίτα, τον Κουρέλλας

Με αυτή την ενδεκάδα, τον Παυλή να ανεβάζει απόδοση, τον Τσίτα να... γεμίζει περιοχή και τον Δημγκιόκα να στέκεται καλά στο κέντρο η ΑΕΚ έλεγξε απόλυτα το ματς. Προηγήθηκε, έκανε φάσεις, τα πλάγια μπακ ανέβαιναν, οι γραμμές ήταν κοντά, ο Κουρέλλας έδωσε πνοή. Γενικά, μία ΑΕΚ περισσότερο παραγωγική. Το ζητούμενο δηλαδή... Αν έβαζε και τα γκολ ο Τσίτας στις 4 κλασικές ευκαιρίες τότε οι κιτρινόμαυροι θα είχαν καθαρίσει άνετα το παιχνίδι. Δεν το έκαναν και τελικά ο Ιωνικός σε μία από τις σπάνιες επισκέψεις του στην εστία του Μοσχονά στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε πέναλτι στο 89' το οποίο και έκανε γκολ ο Γιαλελής.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσικλάκης, Μακρίδης, Χιώτογλου, Μωϋσιάδης, Τσακίρης, Αχλαδιώτης, Κατσαβριάς, Σκαφτούρος, Γεωργίου, Παπαδάκος

ΑΕΚ: Μακρυωνίτης, Νικολόπουλος, Β. Βλάχος, Τσούπρος, Ντούμπερετ, Φέτσης, Κοτσαρίδης, Γκερέιρο, Παυλής, Σταματής, Φουρτάδο

ΑΕΚ Β' ημιχρόνου: Μοσχονάς, Αργυρίου, Νικολόπουλος (73' Μάλτσι), Β. Βλάχος, Τσούπρος, Φέτσης, Δημγκιόκας, Σακκόπουλος, Παυλής (69' Νικολιάς), Κουρέλλας, Τσίτας