Δε μιλάει... Γαλλικά ο Ολυμπιακός

Σε γενικές γραμμές ήταν απροετοίμαστος, χωρίς δυνάμεις, χωρίς πλάνο, αντιστάθηκε για 20 λεπτά στην Μαρσέιγ και στη συνέχεια παραδόθηκε.

Στο πρώτο ημίχρονο ακολούθησε όσο μπορούσε το τέμπο που του έδινε η εξέδρα. Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ. Μετά τα πρώτα 20-25 λεπτά η ορμή άρχισε να φθίνει.

Στα πρώτα 45 λεπτά το παιχνίδι γενικά είχε ρυθμό και από τις δυο πλευρές μόνο που στο μεγαλύτερο μέρος. Αυτό μαρτυρά και το γεγονός ότι από τις 4 σημαντικές ευκαιρίες οι 3 χάθηκαν από τη Μαρσέιγ. Αποκορύφωμα το δοκάρι του Ρεμί.

Από την πλευρά τους οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μόλις μια φορά κοντά στο γκολ. Στο 20ο λεπτό, αλλά ο Μιραλάς σούταρε άστοχα απο πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο είναι μια άλλη ιστορία.

Πολύ σύντομα φάνηκε η αδυναμία του Ολυμπιακού να ακολουθήσει το ρυθμό που επέβαλε η Μαρσέιγ.
Έμοιαζε αναπόφευκτο και τελικά έγινε γεγονός. Η Γαλλική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 51ο λεπτό με τον Λούτσο Γκοντζάλεζ και όχι απλά το διατήρησε με άνεση, ακόμα κι όταν έμεινε με 10 παίχτες
(κόκκινη Ρ. Φανι στο 82ο λεπτό), αλλά θα μπορούσε να μεγαλώσει την έκταση της νίκης της.

Η γεύση που άφησε ο Ολυμπιακός στο κοινό του στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν απλά πικρή. Κανένας «ερυθρόλευκος» ποδοσφαιριστής δε μπορεί να διεκδικήσει το βραβείου του κορυφαίου γιατί ήταν όλοι κατώτεροι του μετρίου.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την καλύτερη δυνατή 11άδα. Πάντα με βάση στον τρόπο που θέλει να παίζει η ομάδα του.

Το 4-2-3-1 που αγαπά είναι καλό για ομάδες που θέλουν την κατοχή της μπάλας και να κουμαντάρουν το παιχνίδι.

Όφειλε λοιπόν να βρει όμως εναλλακτικό σχέδιο όταν ήταν οφθαλμοφανές ότι στο κέντρο υπάρχει...τρικυμία και οι αντίπαλοι ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Απλά δεν είχε σχέδιο. Οι αλλαγές στα πρόσωπα και μόνο, αυτό έδειξε.

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 0-1 (Λούτσο Γκονζάλες 51ο λεπτό)

Ολυμπιακός : Κοστάνσο, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοδέστο, Φέισα (68' Μακούν), Αμπντούν, Γέστε (55' Τζεμπούρ), Φουστέρ (68' Ιμπαγάσα), Μιραλάς.

Μαρσέιγ : Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ν' Κουλού, Τραορέ, Μορέλ, Ντιαβαρά, Αλού Ντιαρά, Σεϊρού (82' Φανί), Λούτσο Γκονσάλες (77' Καμπορέ), Αμαλφιτανό, Ρεμί (69' Τ. Αγιού).

Κόκκινες κάρτες: Ντιαβαρά (90', Μαρσέιγ)
Κίτρινες κάρτες: Μορέλ (71', Μαρσέιγ)
Μιραλάς (61', Ολυμπιακός)
Αμπντούν (84', Ολυμπιακός)

Διαιτητής/ Βοηθοί: Προένσα (Πορτογαλία)/ Τρίγκο (Πορτογαλία), Σάντος (Πορτογαλία)/Διαιτητές περιοχής: Καπέλα (Πορτογαλία),Φερέιρα (Πορτογαλία)

Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου Ντόρτμουντ και Άρσεναλ ήρθαν 1-1

Για τη 2η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ στο Λονδίνο και η Μαρσέιγ θα φιλοξενήσει την Ντόρτμουντ.

Οι άλλες αναμετρήσεις

Από τις άλλες αναμετρήσεις ξεχωρίζει ο θρίαμβος του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης με 2-1 στο Γ.Σ.Π. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Κυπριακής ομάδας σε φάση ομίλων, και μάλιστα ήρθε με εντυπωσιακή ανατροπή.

Αν κι ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά σε ένα δίλεπτο γύρισε το μάτς με γκολ των Μαντούκα και Αΐλτον!