Νίκη της Ισπανίας

H Ισπανία κατάφερε και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ. Το συγκρότημα του Σκαριόλο επικράτησε με 84-76 της Μεγάλης Βρετανίας και την Τετάρτη θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο με αντίπαλο τη Σλοβενία. Αντίθετα οι παίκτες του Φιντς έχουν ελπίδες πρόκρισης μόνο σε περίπτωση που κερδίσουν τη Σερβία.

Οι Ίβηρες με ηγέτη τον Πο Γκασόλ που πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκαμψαν την αντίσταση των Αγγλών οι οποίοι δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τίποτα καλύτερο.

Η πρωταθλήτρια κόσμου στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και έδειξε πως το ματς ήταν δικό της αφού μάλιστα τελείωσε και το ημίχρονο με 66-56.

Ωστόσο τα προβλήματα για τους Ισπανούς φάνηκαν στο δεύτερο μέρος όταν οι Άγγλοι με ένα σερί 17-2 κατάφεραν να προηγηθούν με 73-68 σχεδόν 5 λεπτά πριν το τέλος. Η εμπειρία όμως και η ικανότητα των Γκασόλ και Ναβάρο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση κι έδωσαν τη νίκη στην Ισπανία με 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 66-56, 84-76

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 27 (2), Φερνάντεθ 13 (3), Ρούμπιο 5, Ναβάρο 10 (2), Κλαβέρ 12 (2), Ρέγιες 4, Καμπέθας, Λόπεθ, Γιούλ, Μ. Γκασόλ 8, Μούμπρου 5 (1)

Μεγάλη Βρετανία (Φιντς): Χαρτ 15 (4), Ακαρα 7, Λένζλι 14 (4), Μπονσού 6, Σάλιβαν 6, Τζορτζ, Αρτσιμπαλντ 4, Φρίλαντ 10 (1), Ρέινκινγκ 10 (1), Μπόιντ 4
Πηγή: Χριστίνα Βραχάλη