Ρεκόρ αγώνα στον 32ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Ο Φέλιξ Κάντι είναι ο μεγάλος νικητής του 32ου Κλασικού Μαραθωνίου, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα.

Ο σπουδαίος Κενυάτης δρομέας κάλυψε τη διαδρομή των 42 χλμ. σε 2:10:36.

Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 2 ώρες και 25 λεπτά.

Ο Κώστας Γκελαούζος και η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν οι νικητές στους άνδρες και τις γυναίκες στα 10 χλμ. του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών, με επιδόσεις 31:39 και 35:28, αντίστοιχα.

Στα 5χλμ. ο Κώστας Νακόπουλος κατάφερε να τερματίσει για τρίτη φορά συνεχόμενη πρώτος με χρόνο 15 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα.

Πέραν των νικητών όμως, άτομα κάθε ηλικίας ξεχύθηκαν στους δρόμους της Αθήνας με τελικό προορισμό το Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ανάμεσα στους συμμετέχοντες και 35 εργαζόμενοι και Φίλοι του ΣΚΑΪ, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Όλοι Μαζί Μπορούμε».

Πηγή: Newsdesk ΣΚΑΪ, με πληροφορίες από ΑΜΠΕ