ΠΑΡΑΞΕΝΑ


Η Ιερά Σύνοδος ενέκρινε τον όσιο Παΐσιο ως προστάτη των Διαβιβάσεων

Την ανακήρυξη του Οσίου Παϊσίου του Αγιορείτη, ως Προστάτη του Στρατιωτικού Σώματος των Διαβιβάσεων, έπειτα από αίτημα της Διευθύνσεως Στρατιωτικών Ιερέων του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Αμύνης, ενέκρινε η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος η οποία συνεδρίασε χθες και σήμερα, υπό την προεδρία του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερωνύμου.

 
Την ανακήρυξη του Οσίου Παϊσίου του Αγιορείτη, ως Προστάτη του Στρατιωτικού Σώματος των Διαβιβάσεων, έπειτα από αίτημα της Διευθύνσεως Στρατιωτικών Ιερέων του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Αμύνης, ενέκρινε η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος η οποία συνεδρίασε χθες και σήμερα, υπό την προεδρία του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερωνύμου.

Επιπλέον, η Σύνοδος αποφάνθηκε θετικά στην πρόταση της Συνοδικής Επιτροπής για την υποβολήΑπολογισμού των Δαπανών για τη φιλανθρωπική δράση κατά το έτος 2017, υπό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών και των Ιερών Μητροπόλεων της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Τέλος, η διαρκής Ιερά Σύνοδος έδωσε την έγκρισή της για νέες Ιερές Ακολουθίες και την ανασύσταση παλιών Μονών.



 
Άμα τρως το φαγητό του πελάτη (και σε πιάνουνε) χάνεις την δουλειά σου
Ο φωτογραφικός φακός στην Ινδία έπιασε στα πράσα έναν διανομέα φαγητού να τρώει μέρος του φαγητού που...
11.12.2018, 20:04
Ιρανός δασοφύλακας δίνει το φιλί της ζωής σε σαύρα που είχε πνιγεί (βίντεο)
Η συμβολή των ιρανών δασοφυλάκων για τη διάσωση της άγριας ζωής στη χώρα είναι πολύτιμη
11.12.2018, 19:32
Καλόγριες έπαιζαν το ταμείο της εκκλησίας σε καζίνο του Λας Βέγκας!
Δύο Αμερικανίδες καλόγριες, που εργάζονταν σε καθολικό σχολείο κοντά στο Λος Άντζελες, παραδέχθηκαν ότι...
11.12.2018, 11:19
Ποια η έκπληξη που επιφύλαξε ο Πούτιν στον Τσίπρα στη Μόσχα
Τί έπαιξε η ρωσική στρατιωτική ορχήστρα στον Έλληνα πρωθυπουργό;
07.12.2018, 14:38
Απολύθηκε δασκάλα γιατί είπε στους μαθητές ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Βασίλης!
Οι γονείς των μαθητών της πρώτης δημοτικού στο σχολείο Cedar Hill του Μόντβιλ είπαν ότι χρειάστηκε να...
06.12.2018, 11:37
Λεβέντης:Ο Τσίπρας δεν θα επικυρώσει τις Πρέσπες,θα πετάξει τη μπάλα στη ΝΔ
Σύμφωνα με τον κ. Λεβέντη, «η Ένωση Κεντρώων έχει επανειλημμένα τονίσει ότι η Συμφωνία των Πρεσπών είναι...
05.12.2018, 13:28
Κίνα: Τα χρήματα δεν αποτελούν πλέον προτεραιότητα στην επιλογή εργασίας!
Πάνω από 450.000 προπτυχιακοί φοιτητές και πάνω από 30.000 επιχειρήσεις σε όλη τη χώρα συμμετείχαν στην...
05.12.2018, 12:34
Μάνδρα: Μάλωσαν με τον ιδιοκτήτη για το ποιος θα κατεδαφίσει το αυθαίρετο!
Απαγόρευσαν την κατεδάφιση αυθαίρετου στον ιδιοκτήτη του γιατί δεν είχε την απαιτούμενη άδεια
05.12.2018, 12:31
Βρέθηκε πάλι η Ατλαντίδα; Οι επιστήμονες διαφωνούν
Εταιρεία με έδρα την Βρετανία ισχυρίζεται ότι βρήκε την κραταιά πόλη της αρχαιότητας στις ακτές της Ισπανίας.
03.12.2018, 15:59
Σε στενή επαφή με τη Φύση: Η περιοχή της Ελλάδας με 43.000 σπίτια χωρίς WC
Η απογραφή κατοικιών της ΕΛΣΤΑΤ δείχνει ότι 43.046 από τις 381.243 κατοικίες που υπάρχουν στην Κρήτη είτε δε...