ΑΘΛΗΤΙΚΑ


Η Χάλεπ κατέκτησε, με ανατροπή, το Roland Garros

Η Ρουμάνα έχασε το πρώτο σετ στο κόκκινο χώμα του Παρισιού όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και επικράτησε στον μεγάλο τελικό.

 
Ήρθε, με καθυστέρηση, η δικαίωση για την Σιμόνα Χάλεπ!

Μετά από τρεις ανεπιτυχείς τελικούς σε επίπεδο Grand Slam, η Ρουμάνα κατάφερε να πανηγυρίσει τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας της, κατακτώντας το φετινό Roland Garros.

Το νούμερο ένα της κατάταξης, που αποτελεί τη τελευταία διετία την πιο «δυνατή» τενίστρια (λόγω και της μέχρι πρότινος απουσία της Σερένα Γουίλιαμς), έκαμψε με ανατροπή την αντίσταση της Σλόαν Στίβενς και σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο στο Παρίσι.

Αν και η Αμερικανίδα – Νο 10 στον κόσμο – προηγήθηκε στα σετ με 6-3, στη συνέχεια η Χάλεπ βρήκε τον τρόπο να φέρει τα πάντα... τούμπα και με 6-4, 6-1, να κατακτήσει τον major τίτλο στο χώμα.

Το μεσημέρι της Κυριακής, στις 16:00, διεξάγεται ο τελικός στους άνδρες με τον «βασιλιά του χώματος», Ράφα Ναδάλ να... συγκρούεται με τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ.
 
Στην Αθήνα για Παναθηναϊκό ο Νούνιες
Περνάει από ιατρικά και υπογράφει ο Πορτογάλος στόπερ.
22.07.2019, 20:16
Κλήρωση του… χεριού μας στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021
Στους ομίλους όπου συμμετέχουν οι τέσσερις οικοδέσποινες θα προκρίνονται στα τελικά οι δύο άλλες ομάδες που...
22.07.2019, 14:40
Προκριματικά Champions League:Mε Άγιαξ ο ΠΑΟΚ, με Μπασακσεχίρ ο Ολυμπιακός
Οι Θεσσαλονικείς κληρώθηκαν να αντιμετωπίσουν τον Άγιαξ, στις 6 ή 7 και 13 Αυγούστου.
22.07.2019, 13:19
Είπε το «ναι» στον Παναθηναϊκό ο Τζόνσον - Απομένουν οι υπογραφές!
Ο Τζόνσον είναι ένας παίκτης με μεγάλη εμπειρία στο ΝΒΑ με θητεία σε Τίμπεργουλβς, Σανς, Λέικερς, Κλίπερς...
22.07.2019, 11:24
Δεν έκανε την υπέρβαση με ΗΠΑ η Εθνική πόλο γυναικών
Καμία αντίσταση δεν μπόρεσε να φέρει στις ανώτερες ΗΠΑ η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, καθώς ηττήθηκε...
22.07.2019, 09:58
Πάει Lakers ο Κώστας Αντετοκούνμπο!
Οι Λέικερς πήραν τον Κώστα Αντετοκούνμπο από τη waivers list!
22.07.2019, 09:04
Υπέστη έμφραγμα και κατέρρευσε στο γήπεδο ο προπονητής της Ντ Βουκουρεστίου
Σοκαριστικές στιγμές στο ρουμάνικο ντέρμπι ανάμεσα στη Ντιναμό Βουκουρεστίου και την Κραϊόβα.
21.07.2019, 22:50
Ολυμπιακός: Γήπεδο 15.000 θέσεων στο Ελληνικό οραματίζονται οι Αγγελόπουλοι
Μετά τις προγραμματικές δηλώσεις του πρωθυπουργού, Κυριάκου Μητσοτάκη, στη βουλή, όπου μεταξύ άλλων...
21.07.2019, 17:26
Ο Μανωλάς χορεύει τους παίχτες της Νάπολι... συρτάκι (video)
Ο Κώστας Μανωλάς ανήκει πλέον στην Νάπολι και τους χορεύει συρτάκι.
20.07.2019, 15:54
Κοντά σε συμφωνία με Τζον Φαν Σιπ για την Εθνική η ΕΠΟ
Άλλωστε, η ΕΠΟ, το διάστημα της αναζήτησης ενός αντικαταστάτη του Αναστασιάδη είχε ασχολήθηκε αρκετά με...