Euroleague: "Κατέρρευσε" από τις τρίποντες βόμβες της Λοκομοτίβ ο ΠΑΟ

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε πολύ άσχημα (α λα... Φενέρ), αλλά συνήλθε γρήγορα, έφερε το ματς στα μέτρα του, αλλά στα τελευταία λεπτά εκτελέστηκε από τα 6,75μ., καθώς δέχτηκε επτά τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο και πλέον βρίσκεται στο 1-3 μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές στο Top-16.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι και τα τελευταία λεπτά του ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φώτσης έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (57-58). Στη συνέχεια, μία τεχνική ποινή που δέχθηκαν οι «πράσινοι» έδωσε την ευκαιρία στην Κουμπάν να πάει στο +3 (61-58), ενώ ακολούθησε ένας εκατέρωθεν… βομβαρδισμός τριπόντων, με τους Ρώσους όμως να διατηρούν τη διαφορά τους (67-64).

Μάλιστα, με το τρελό τρίποντο του Ντρέιπερ η διαφορά πήγε στο +6 (70-64), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Αυτό ουσιαστικά έκοψε τα… πόδια των παικτών του Τζόρτζεβιτς και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το… βιολί τους από την περιφέρεια, πήραν τη νίκη με το τελικό 76-67. .

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (3), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 11 (1), Ντρέιπερ 20 (6), Κλαβέρ 4, Κολιούσκιν, Βορόνοφ 6, Ζούμπκοφ 9 (2), Μπρόεκοφ 8 (1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (3), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (8 ασ.), Κούζμιτς 2.