Κλείσιμο

Εκτός μεταλλίων και πάλι οι Ιάπωνες

Η παράδοση που θέλει τους Ιάπωνες να μην ανεβάζουν αθλητή στο βάθρο των νικητών της κατηγορίας των -81 κιλών στις δύο τελευταίες διοργανώσεις (Πεκίνο & Αθήνα), συνεχίστηκε και στο Λονδίνο. Ο Τακαχίρο Νακάι στον τελικό των ρεπεσάζ ηττήθηκε με Ippon (Tani-otoshi) σε 2:14 από τον Ρώσο Ιβάν Νιφόντοφ και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης.

Τελευταία φορά που η χώρα του «Ανατέλλοντος Ηλίου» είδε αθλητή να βρίσκεται στη λίστα των νικητών στα -81 κιλά, ήταν το 2000 στο Σίδνεϊ, όταν ο Μακότο Τακιμότο βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι.

Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας κατέληξε στον Καναδό Αντουάν Βαλουά Φορτιέ που νίκησε με Yuko τον Αμερικανό Τράβις Στίβενς.

Τα αποτελέσματα του β` γύρου των ρεπεσάζ στην κατηγορία των -81 κιλών του Ολυμπιακού τουρνουά τζούντο «Λονδίνο 2012», έχουν ως εξής:

Τακαχίρο Νακάι (Ιαπωνία)-Ιβάν Νιφόντοφ (Ρωσία) 0000-1000 (2:14) Ippon

Αντουάν Βαλουά Φορτιέ (Καναδάς)-Τράβις Στίβενς (ΗΠΑ) 0010-0000 (5:00) Yuko