Περίπατο ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη(77-56 την Φενερμπαχτσέ)

Ο καταιγιστικός Παναθηναϊκός  πέρασε νικηφόρα από τη νεόδμητη "ULKER Sports Arena" και απέκτησε πλεονέκτημα για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 77-56 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του 7ου ομίλου, έφτασαν τις 2 νίκες και πήραν και μία πολύτιμη διαφορά (+21) από τους Τούρκους, η οποία ίσως φανεί «χρυσή» σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 22-36, 43-58, 56-77

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4/6 τρίποντα, εκ των οποίων 3/4 στο πρώτο δεκάλεπτο), 5 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ άξιος συμπαραστάτης του, ειδικά στην πρώτη περίοδο, ήταν ο Μάικ Μπατίστ (15π.). Σημαντική η προσφορά και του Σάτο με 12 πόντους, όπως και αυτή του Λόγκαν, με τον τελευταίο να παίρνει χρόνο συμμετοχής στην τελευταία περίοδο και να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι με 8 πόντους.

Από τους Τούρκους, που μετρούν 1 νίκη-2 ήττες στο γκρουπ, ξεχώρισαν Γέρελς, Ούκιτς και Πεκέρ με 12, 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Με τη φροντ λάιν του Παναθηναϊκού να έχει πάρει... φωτιά, ο Παναθηναϊκός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά την κυριαρχία του και μετέτρεψε μία κομβική και κρίσιμη αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο. Με τους Μπατίστ, Καϊμακόγλου (3/4 τρίποντα) να σημειώνουν από 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να... επιτρέπουν μόνο στον Τσαρτσαρή να προσθέσει το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, οι «πράσινοι», οι οποίοι «έπνιξαν» με την άμυνα τους την τουρκική ομάδα, μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (+15, 24-9). Στο β' δεκάλεπτο και με τον Μπατίστ να παίρνει ανάσες, δίνοντας τη θέση του στον Βουγιούκα, μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην είχε την επιθετική παραγωγή της πρώτης περιόδου, αλλά και πάλι δεν απειλήθηκε από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, η οποία υστερούσε σε ευστοχία και συγκομιδή ριμπάουντ και μάταια προσπαθούσε μόνο με τον Πεκέρ (8π. στο πρώτο ημίχρονο) να επιστρέψει στο παιχνίδι. Χωρίς να αγχωθεί, ο Παναθηναϊκό πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια στο +14 (36-22).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, Ούκιτς και Γκιστ από τα 6.75 προσπάθησαν να δώσουν το έναυσμα της αντεπίθεσης (38-27), εκμεταλλευόμενοι έναν μικρό αποσυντονισμό στη διάρκεια των «πρασίνων» σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο, Καλάθης με τρίποντο και Διαμαντίδης με λέι απ «απάντησαν» με ένα σερί 5-0 (43-27, στο 23') και έφεραν τον Παναθηναϊκό και πάλι σε απόσταση ασφαλείας, για να μπει στην τελευταία περίοδο στο +15 (58-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε 8 εύκολους πόντους από τον πάγκο, διά χειρός Λόγκαν, είδε τον Καϊμακόγλου να ευστοχεί στο 4ο τρίποντό του στον αγώνα (69-54, στο 38΄) και, αποδίδοντας σωστά στην άμυνα, απέτρεψε μία πιθανή ανατροπή, φτάνοντας άνετα στο τελικό 77-56.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Ρίζικ (Ουκρανία), Λάτισεβς (Λετονία)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Νέβεν Σπάχια): Ούκιτς 11 (1), Γέρελς 12 (1), Τουρκσάν 4, Ονάν 2, Ατσούρ 3 (1), Πεκέρ 10, Γκιστ 6 (1), Σαβάς 2, Μπογκντάνοβιτς 3 (1), Πρέλτζιτς 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μπατίστ 15, Λόγκαν 8, Σάτο 12, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 3, Καλάθης Ν. 3 (1), Σμιθ, Καϊμακόγλου 19 (4), Γιασικεβίτσιους 3 (1).