Βαθμό από..Σβέρκος!

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας της Νέας Σμύρνης ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Ολυμπιακό, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 43' με τον Μιραλάς, ισοφαρίστηκαν στο 68' με τον Σβέρκος κι έμειναν με δέκα παίκτες στο 75' λόγω αποβολής του Ριέρα. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στο εφετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ανοιχτό, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και είχε την πρώτη ευκαιρία ν' ανοίξει το σκορ στο 13', όταν ο Μιραλάς από καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάχο. Ο Πανιώνιος «απάντησε» με ένα σουτ του Γουνδουλάκη στο 20', που έφυγε άουτ κι ένα γύρισμα του Σάμαρη στο 29', που δεν πρόλαβε ο Γουνδουλάκης. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (43'), οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μιραλάς πήρε την μπάλα από τον Ριέρα και πλάσαρε εύστοχα τον Μάχο.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία και στο β' ημίχρονο. Στο 58' ο Ριέρα εκτέλεσε φάουλ, ο Μάχο απέκρουσε ασθενώς και ο επερχόμενος Τζιμπούρ πλάσαρε πάνω στον Αυστριακό τερματοφύλακα. Ομως από μια «καραμπόλα» ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς στο 68' και σε σέντρα από αριστερά, ο Μοντέστο προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Σβέρκος και παίρνοντας περίεργη τροχιά πέρασε πάνω από τον Πάρντο και πήγε στα δίχτυα.

Στο 74' ο Ολυμπιακός είχε νέα ευκαιρία, αλλά ο Κοντές έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ουρτάδο και στο 75' έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Ριέρα για χτύπημα στον Κοντοέ. Η συνέχεια δεν επιφύλαξε κάτι ξεχωριστό, τα λεπτά κύλησαν, το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος κι έτσι σταμάτησε το σερί των 12 νικών του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 75' Ριέρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοντοές, Σβέρκος - Μανιάτης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Κβιρκβέλια, Γιόνσον, Λάτκα, Σιόβας, Κουμορτζί (46' Σβέρκος), Σάμαρης (82' Σάμαρης), Κοντοές, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης, Μπάλαμπαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μανιάτης, Ραούλ Μπράβο (34' Χολέμπας), Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ντουντού, Φουστέρ, Ιμπαγάσα (82' Ρόμενταλ), Τζιμπούρ (67' Ουρτάδο), Μιραλάς, Ριέρα.

Σε αναμετρήσεις για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Κέρκυρα-Ολυμπιακός Βόλου 1-3

Ηρακλής-Ξάνθη 1-1

Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-1