Μπάσκετ Α1: Πρώτη ήττα για Ολυμπιακό

Το πρωτάθλημα Μπάσκετ της Α1 αποδεικνύει ότι πλέον δεν είναι ένα πρωτάθλημα που Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός καθορίζουν τη βαθμολογική τους θέση μόνο από τους μεταξύ τους αγώνες. Τελευταίο παράδειγμα ο αγώνας που έγινε στη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Πανιωνίου βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ με το Γιάννη Καλαμπόκη και το Δημήτρη Παπανικολάου να προκαλούν συνεχώς προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Πανιώνιο να προηγείται με 48 - 46. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» συγκεντρώθηκαν και προηγήθηκαν στο σκορ τελειώνοντας 68 - 71. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ήρθε ισόπαλη με 89 - 89 αφού ο Θοδωρής Παπαλουκάς έβαλε τη σφραγίδα του και με ένα τρίποντο ισοφάρισε από το 89 - 86. Στη παράταση μίλησε ο καλύτερος του αγώνα Καλαμπόκης και με λέι - απ έκανε το 96 - 94 μόλις 9¨πριν το τέλος. Το τάιμ - αουτ που ζήτησε ο Γιαννάκης δεν βοήθησε σε κάτι και η επίθεση του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να σκοράρει, πρώτα με τη λάθος πάσα του Τεόντοσιτς 1.9¨πριν λήξει το ματς και έπειτα με την επαναφορά όπου ο Σέρβος έμεινα κολλημένος και το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.