Κλείσιμο

Σοβαρά επεισόδια και λάβαρο της Μεγάλης Αλβανίας διέκοψαν το Σερβία-Αλβανία

Σοβαρά επεισόδια σημάδεψαν τον αγώνα Σερβία-Αλβανία για τα προκριματικά του Euro 2016 στο Βελιγράδι, που διακόπηκε όταν πάνω από το γήπεδο εμφανίστηκε τηλεχειριζόμενο αεροπλανάκι με σημαία-χάρτη της Μεγάλης Αλβανίας, που περιελάμβανε τη Σερβία, την Ήπειρο αλλά και την Κέρκυρα.

Ενώ άρχισε να πέφτει το ιπτάμενο όχημα, ένας σέρβος ποδοσφαιριστής έπιασε το σχοινί που κρεμόταν από το λάβαρο και το κατέβασε με σκοπό να το απομακρύνει από τον αγωνιστικό χώρο.

Stefan Mitrovic
  Πηγή: Reuters

Οι αλβανοί ποδοσφαιριστές έτρεξαν προς το μέρος του και προσπάθησαν να του το πάρουν.

Άρχισαν διαπληκτισμοί ενώ μια ομάδα σέρβων φιλάθλων εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο. Κάποιος από αυτούς γρονθοκόπησε έναν αλβανό ποδοσφαιριστή και ο διαιτητής ζήτησε από τους παίχτες των δύο ομάδων να μπουν στα αποδυτήρια.

Είχε απαγορευτεί σε αλβανούς οπαδούς να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Μετά από 30 λεπτά αναμονής, ο αγώνας διακόπηκε με το σκορ στο 0-0 στο 41ο λεπτό.

Η σερβική Αστυνομία, σύμφωνα με τη δημόσια τηλεόραση της χώρας, συνέλαβε τον Όλσι Ράμα, αδερφό του Αλβανού πρωθυπουργού Έντι Ράμα, που καθόταν στην εξέδρα των επισήμων.

Οι Αρχές, όπως μετέδωσε η δημόσια τηλεόραση της Σερβίας, έχουν βάσιμες υποψίες ότι ο Όλσι Ράμα προκάλεσε το επεισόδιο.

Πηγή: ΑΜΠΕ, Newsdesk ΣΚΑΪ