Νότια Κορέα: Η άκυρη εκκίνηση στοίχισε το μετάλλιο στον Μπολτ

Στην κορωνίδα των αγωνισμάτων στίβου το Δέκαθλο των ανδρών πρώτευσε ο Τρεί Χάρντι από τις ΗΠΑ με 8.607 βαθμούς , ακολούθησε ο επίσης Αμερικανός Άστον Ίτον με 8.505 βαθμούς και τρίτος ήταν
ο Κουβανός Λεονέλ Σλουάρεζ με 8.501 βαθμούς , με τέταρτο τον Ρώσο Αλεξέι Ντρόζντοφ με 8.313 βαθμούς σε ένα αγώνισμα το οποίο παρότι είναι παραγκωνισμένο αποτελεί την πεμπτουσία του ψυχισμού, των ανθρωπινών δυνατοτήτων και της καλώς εννοούμενης ευγενούς άμιλλας.

Βραδυνοί τελικοί Ανδρών 100 μέτρα
Η εσφαλμένη εκκίνηση του Γιουσείν Μπόλτ στον τελικό των 100 μέτρων (η οποία οδήγησε στην ακύρωση του) και στέρησε από τον κορυφαίο σήμερα αθλητή στην υδρόγειο την δεύτερη συνεχή νίκη του
σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο προαναφερθέν αγώνισμα ήταν το κλου των αγώνων του πρώτου διημέρου του 13ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ανοικτού στίβου του Νταεγού.

Το χρυσό μετάλλιο των 100 μέτρων κατέκτησε ο συμπατριώτης του Μπόλτ, Γιόχαν Μπλέικ με 9.92 , το αργυρό ο Γουόλτερ Ντιξ από τις ΗΠΑ με 10.08 και το χάλκινο ο Κίμ Κόλινς από τα νησιά Σεντ-Κίτς και Νέβις με 10.09. Απογοήτευσε ο Γάλλος Κριστόφ Λεμέτρ ο οποίος δεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία της απουσίας πέντε κορυφαίων αθλητών κατακτώντας ένα μετάλλιο περιοριζόμενος
στην μέτρια για τις δυνατότητες του τέταρτη θέση με έναν χρόνο 10.19 , επίδοση η οποία δεν τον αντιπροσωπεύει.

10.000 μέτρα
Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε του τελικού των 10.000 μέτρων Ανδρών το οποίο κρίθηκε στα τελευταία ογδόντα μέτρα , με τον μεγάλο Πρωταγωνιστή και φαβορί του αγωνίσματος Βρετανό Φάρα Μό να
ξαφνιάζεται από την φρενήρη κούρσα του ακολουθούντος μέχρι εκείνη την στιγμή Αιθίοπα Ιμπραχίμ Τζειλάν και να υπερφαλαγγίζεται στην τελική ευθεία. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν : χρυσό μετάλλιο
ο Αιθίοπας Ιμπραχίμ Τζειλάν με 27.13.81 , αργυρό ο Βρετανός Φάρα Μό με 27.14.07 και χάλκινο ο Ιμάνε Μέργκα με 27.19.14. Σε έναν αγώνα όπου ακόμα και ο έβδομος της κούρσας Αμερικανός Γκάλεν Ράπ
«κατέβηκε» τα 27.30.00 σημειώνοντας χρόνο 27.26.84.

Οι Κενυάτες αθλητές ήταν η δυσάρεστη έκπληξη των αγώνων αφού όχι μόνον δεν κέρδισαν μετάλλια αλλά ηττήθηκαν και από τον Ζερσενάι Ταντέσε από την Εριθρέα ο οποίος κατετάγη τέταρτος με
27.22.57 , στην Πέμπτη θέση βρέθηκε ο Μαρτίν Μαδάδι από την Κένυα με 27.23.87 και στην έκτη ο συμπατριώτης του προηγουμένου Πέτερ Τσέρουγιοτ Τσερούι με 27.27.25.63.

Βραδυνοί τελικοί Γυναικών
Μήκος τελικός Η χρυσή παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 2009 στο μήκος Μπρίτνι Ρίς από τις ΗΠΑ επεκράτησε και πάλι με άλμα 6.82 μέτρα κατακτώντας για δεύτερη συνεχή φορά το χρυσό μετάλλιο , το ασημένιο κέρδισε η Ρωσίδα όλγα Κουτσερένκο με 6.77 μέτρα και το χάλκινο η Λετονή Ινέτα Ραντέβιτσα με 6.76 μέτρα , ατυχής ήταν η εμφάνιση της μόλις 20χρόνης και δεύτερης φέτος στον κόσμο Ρωσίδας Ντάρια Κλίσινα (με 7.05) η οποία επιχειρώντας προσπάθειες με λάθος τεχνική περιορίστηκε στην
έβδομη θέση με την μέτρια επίδοση 6.50 μέτρα.

Δίσκος Γυναικών
Το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 66.52 μέτρα κατέκτησε η Κινέζα Γιαγκφέγκ Λί ,το αργυρό «πήγε» στην Γερμανίδα Ναντίν Μίλερ με 65.97 μέτρα και το χάλκινο στην Κουβανή Γιαρέλις Μπαριός με 65.73 μέτρα. Μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε η Ρωσίδα Ντάρια Πιτσαλνίκοβα (με χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοικτού στίβου στο Γκέτενμποργκ το 2006) η οποία με βολή μόλις στα 57.62
μέτρα κατετάγη στην ενδέκατη θέση.

Εξαιρετικές επιδόσεις πραγματοποιήθηκαν στα ημιτελικά των 800 μέτρων ανδρών όπου τις καλύτερους χρόνους σημείωσαν οι ακόλουθοι 1η σειρά : Μοχαμέντ Αμάν από την Αιθιοπία με 1.44.57, o δεύτερος Πολωνός Μάρτσιν Λεβαντόβσκι με 1.44.60, ο τρίτος Αμπουμπακέρ Κάκι από το Σουδάν με 1.44.62 και ο τέταρτος Κενυάτης Άλφρεντ-Κίρβα Γιέγκο με 1.44.82 , στην τρίτη σειρά πρώτευσε το θεωρητικό φαβορί των 800 μέτρων ο Παγκόσμιος ρέκορντμαν του αγωνίσματος με 1.41.01 Νταβίντ-Λεκούτα Ρουντίσα (Κενυα)με τον καλύτερο χρόνο και από τις τρεις προκριματικές σειρές 1.44.20.ενώ ο δεύτερος στην μόλις αναφερθείσα σειρά Πολωνός Άνταμ Κσότ πέτυχε 1.44.81.

Στον τελικό των 800 μέτρων ανδρών ο οποίος θα διεξαχθεί στις 31 Αυγούστου εκτός από τους ήδη παρατεθέντες θα λάβουν μέρος ο Αμερικανός Νίκ Σίμονς νικητής της 3ης σειράς με 1.45.73 και ο χρυσός Ολυμπιονίκης στην Αθήνα Ρώσος Γιούρι Μπορζακόβσκι με τον ίδιο χρόνο. Εντυπωσιακές επιδόσεις έγιναν στις ημιτελικές σειρές των 400 μέτρων γυναικών με σημαντικότερες αυτές των : Άλισον Φίλιξ από τις ΗΠΑ με 50.36 και της Τζαμαϊκανής Νοβλίν Γουίλιαμς-Μάιλς με 50.48 στην πρώτη σειρά , της πρώτης στην δεύτερη σειρά Φραντσέσκα Μακρόρι από τις ΗΠΑ με 50.24 , της δεύτερης Τζαμαϊκανής Σερίνσκα Γουίλιαμς με 50.46 στην ίδια σειρά με την Μακρόρι , της νικήτριας στην τρίτη σειρά Αμάντε Μόντσο από την Μποτσουάνα με χρόνο 50.13 και της δεύτερης επίσης στην τρίτη σειρά πρώην Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας Ρωσίδας Αναστασία Καπασίνσκαγια με 50.41.
Πηγή: Κάρολος Σαργολόγος, Νότια Κορέα