ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ


Γαβράς: Μέρος του ελληνικού Τύπου με προσβάλλει με τον χειρότερο τρόπο

Τι δήλωσε ο Έλληνας σκηνοθέτης ο οποίος έχει βραβευθεί με ταινίες του στα Φεστιβάλ Καννών και Βερολίνου και έχει αποσπάσει βραβεία Όσκαρ, BAFTA και César

 
H απόφαση Παππά

Ένα μέρος του ελληνικού Τύπου με προσβάλει με τον χειρότερο τρόπο, δήλωσε o σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς, απαντώντας στα δημοσιεύματα για την υπαγωγή κινηματογραφικής ταινίας του στις προβλέψεις του Νόμου για την ενίσχυση των οπτικοακουστικών παραγωγών.

Ο Έλληνας σκηνοθέτης ο οποίος έχει βραβευθεί με ταινίες του στα Φεστιβάλ Καννών και Βερολίνου και έχει αποσπάσει βραβεία Όσκαρ, BAFTA και César δήλωσε:

«Κάνω ταινίες εδώ και πενήντα χρόνια. Έχω κριθεί τόσο εγώ όσο και οι ταινίες μου με τον χειρότερο αλλά και με τον καλύτερο τρόπο. Ποτέ όμως δεν γράφτηκε ότι χρηματοδοτήθηκα από μια κυβέρνηση για να προωθήσω την πολιτική της ή τα σχέδια της. Συνέβη αυτό στην Ελλάδα όπου ήρθα να γυρίσω ταινία για πρώτη φορά. Ένα μέρος του Τύπου της χώρας από την οποία κατάγομαι με προσβάλει με τον χειρότερο τρόπο».
 
Στη Νέα Ζηλανδία τα γυρίσματα του Άρχοντα των Δακτυλιδιών του Amazon
Το κόστος της παραγωγής μπορεί να ξεπεράσει το 1 δισεκ. δολάρια, αποφέροντας τεράστια οφέλη στην νησιωτική...
18.09.2019, 13:57
«Σιγά μη φοβηθώ»: Συναυλία στη μνήμη του Παύλου Φύσσα
Έξι χρόνια συμπληρώνονται από τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα και στο πλαίσιο αυτό η οικογένεια Φύσσα...
18.09.2019, 01:14
Sold out για Emma Shapplin στο Christmas Theater- Προστέθηκε έξτρα συναυλία
Η Γαλλίδα ντίβα της ποπ όπερας επιστρέφει και με έξτρα συναυλία!
17.09.2019, 13:09
RΕΜ: Προσφέρουν έσοδα από τραγούδι τους στους πληγέντες του τυφώνα Ντόριαν
“Τα έσοδα από το κομμάτι, το οποίο είναι διαθέσιμο στο Bandcamp, θα διατεθούν στη Merry Corps και στις...
17.09.2019, 10:24
Taste of Athens 2019 :Το μεγαλύτερο γαστρονομικό φεστιβάλ στον κόσμο επιστρέφει στην Αθήνα!
16.09.2019, 13:02
Εντυπωσιακή ταπετσαρία αλά Μπαγιέ εξιστορεί το Game of Thrones
Από την Μάχη του Χέιστινγκς έως τις μάχες των δράκων και του Γουίντερφελ.
16.09.2019, 12:30
Έφυγε από τη ζωή ο τραγουδιστής των «The Cars» Ρίκ Όκασεκ
Οι Cars μεσουράνησαν στα τέλη της δεκαετίας του 70 και στην αρχή της δεκαετίας του 80 με εμβληματικά...
16.09.2019, 12:18
Χάθηκε το Brexit: Κάλυψαν με λευκή μπογιά ολόκληρο το έργο του Bansky (pic)
Ω. Είχα προγραμματίσει, την ημέρα του Brexit, να αλλάξω το έργο στο Ντόβερ σε αυτό. Αλλά, κατά τα φαινόμενα...
16.09.2019, 11:01
Απεβίωσε σε ηλικία 70 ετών ο ρόκερ Έντι Μάνεϊ
"Η οικογένεια Μάνεϊ ανακοινώνει με λύπη της ότι ο Έντι έφυγε από τη ζωή σήμερα το πρωί", ανέφερε η ανακοίνωση.
13.09.2019, 19:33
Αυτοψία της Λίνας Μενδώνη στο ξενοδοχείο ΑΚΡΟΠΟΛ
Οι αρχιτεκτονικοί σχεδιασμοί του Σ. Μαγιάση για το ξενοδοχείο Ακροπόλ, της οδού Πατησίων, το ανέδειξαν σε...