Πιο κοντά στον τίτλο ο Χάμιλτον

Επιβίωσε και βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο.

Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix της Ιαπωνίας, που διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή και ομίχλη στην πίστα του Φούτζι, ενώ σε συνδυασμό με την αποχώρηση του μεγάλου του αντιπάλου, Φερνάντο Αλόνσο, αύξησε στους δώδεκα τους βαθμούς της διαφοράς τους δύο εβδομάδες πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Formula 1.

Ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής στον 41ο γύρο (26 πριν το τέλος) είχε ατύχημα, αφού έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του και προσέκρουσε στα προστατευτικά της πίστας με αποτέλεσμα να αποχωρήσει σε έναν αγώνα που τερμάτισαν μόλις 15 αυτοκίνητα.

Στη δεύτερη θέση, τερμάτισε ο Χάικι Κοβαλάινεν με Renault, ενώ τρίτος ήταν ο Κίμι Ραϊκόνεν με Ferrari.

Ο επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος θα γίνει στις 7 Οκτωβρίου στη Σανγκάη, ενώ το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται στις 21 Οκτωβρίου με το Grand Prix στο Ιντερλάγκος της Βραζιλίας.
Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr