Υπόθεση αιωνίων το κύπελλο

Και τώρα οι δυο τους... Εύκολα (ο Παναθηναϊκός) ή δύσκολα (ο Ολυμπιακός), ξεπέρασαν τα εμπόδια του Πανελληνίου και του Άρη αντίστοιχα, και είναι οι φιναλίστ του κυπέλλου Ελλάδας μετά από 22 χρόνια, (τελευταία φορά οι "αιώνιοι" συναντήθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου στις 23 Απριλίου 1986 στο ΣΕΦ).

Σημειώνεται ότι ο τελικός, που είχε οριστεί για τις 29 Μαρτίου, αναμένεται να αλλάξει ημερομηνία διεξαγωγής, καθώς εκείνη τη μέρα συμπληρώνεται ένας χρόνος από τη δολοφονία του οπαδού του ΠΑΟ Μιχάλη Φιλόπουλου.

Ο ΠΑΟ. Οι "πράσινοι" παίζοντας στο "ρελαντί", επικράτησαν του Πανελληνίου με 76-70 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Οι "πράσινοι" είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς (μόνο μια φορά ο Πανελλήνιος ισοφάρισε σε 44-44) και πήραν μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Κορυφαίος του "τριφυλλιού" ήταν με 21 πόντους ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος ήταν και αυτός που καθόρισε το ματς.

Από τον Πανελλήνιο ξεχώρισαν οι Γκράντι, Αργυρόπουλος και Ράνσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-41, 52-63, 70-76

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 4, Αργυρόπουλος 16 (4), Καλαϊτζίδης, Γκράντι 18 (1), Πέτρουλας, Ράντσιτς 15 (3), Σκλάβος 6, Ντόζετ, Γκόλεματς 2, Παπαϊωακείμ 9.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Περπέρογλου 11 (1), Σπανούλης 13, Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 7, Ζίζιτς 7, Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 4, Πρκάτσιν 2, Διαμαντίδης 7 (1), Ουίνστον, Γιασικεβίτσιους 21 (4).

Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν φουριόζοι τον αγώνα και προηγήθηκαν με 5-0

Ο Άρης όμως γρήγορα ανασυντάχθηκε διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα και κλείνοντας την πρώτη περίοδο προπορευόμενοι με 20-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, αλλά η αντεπίθεση του ΟΣΦΠ ξεκίνησε στην επανάληψη

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη με οδηγούς τους Γκριρ και Βασιλόπουλο πλησίασαν στο καλάθι, 50-48, ωστόσο ο Άρης έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα προβάδισμα 5 πόντων (53-48).

Στην τέταρτη περίοδο ενώ όλα έδειχναν πως οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τον έλεγχο, ο Άρης με ένα 6-0, που ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάσεϊ, πλησίασε στον πόντο, 66-65. Τα τελευταία δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε θρίλερ.

Ο Μαυροκεφαλίδης με καλάθι από κοντά στα 4,5’’ πριν το τέλος χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό στον Ολυμπιακό.

Ο τελικός που είχε οριστεί για τις 29 Μαρτίου, αναμένεται να αλλάξει ημερομηνία διεξαγωγής, καθώς εκείνη τη μέρα συμπληρώνεται ένας χρόνος από τη δολοφονία του Μιχάλη Φιλόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-43, 48-53, 72-70

Διαιτητές: Μουζάκης-Σχινάς-Αναστόπουλος

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαμακάριος 4 (1), Πρίντεζης 5 (1), Καυκής, Τεόντοσιτς 3, Μπουρούσης 2, Γκριρ 10, Μαυροκεφαλίδης 12, Βασιλόπουλος 11 (1), Βασιλειάδης 16 (4), Τζάκσον 9.

Άρης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Τσαλδάρης 9 (3), Ουάσινγκτον 12, Ράιτ 9 (2), Καλαϊτζής 5 (1), Ηλιάδης 7, Μπόισα 8 (2), Μότολα 10 (1), Μάσεϊ 10.