«Πάρτι» της Μακάμπι κόντρα στη Βιλερμπάν - Νίκησε Ζαλγκίρις και την προσπέρασε η Άλμπα

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς συνέτριψε 93-62 τη Βιλερμπάν, ανεβαίνοντας στο 7-4.

Κορυφαίοι από την ομάδα Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Γουίλμπεκιν και Τζέικ Κοέν με 16 πόντους ο καθένας, με τον Γουόλτερς να είχε 13π. και τον Ζούσμαν 11π.

Από τους πρωταθλητές Γαλλίας, που έπεσαν στο 5-6, ξεχώρισαν οι Λόμαζ και Μαλεντόν με 10 πόντους ο καθένας.

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από την αρχή της, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (15-15). Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο ρυθμός έπεσε, με τη Μακάμπι να κλείνει προηγούμενη (20-17), το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Βιλερμπάν ήταν κοντά μέχρι τα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου (25-21). Εκεί, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και πήγαν στο +12 (33-21), διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή (42-32) μέχρι το 18’. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι, αλλά και οι Γάλλοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 43-34.

Με μπροστάρη τον Γουόλτερς, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, φτάνοντας στο +19 (59-40), στο 27’. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο +20 (67-47).

Την ίδια… φόρα είχαν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου και στην τέταρτη περίοδο, με την υπέρ τους διαφορά να εκτοξεύεται στο +30 (78-48), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες περίμεναν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν το 93-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-34, 67-47, 93-62

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε στη «Μερσέντες Μπενζ Αρίνα» τη Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίσιους 69-62 για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 4-7 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους πρωταθλητές Λιθουανίας στο 3-8.

Τα «άλμπατρος» διατηρούσαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις έκανε σερί 14-0 και προηγήθηκε με +6 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως διάφορα σερί των Γερμανών στη συνέχεια τους έφεραν σε διψήφια διαφορά που τη διατήρησαν στη συνέχεια.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Γκίφι με 13 και Χέρμνασον με 11 πόντους. Για τους Λιθουανούς, ξεχώρισαν οι Λεντέι με 15 και Λεκαβίτσιους με 12 πόντους.

Η αστοχία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, με το κακό ποσοστό 1/16 στα τρίποντα των πρωταθλητών Λιθουανίας. Έτσι, οι Γερμανοί βρήκαν περισσότερες λύσεις και έφτασαν στο 15-7 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Έρικσον και Νόκο διατηρούσαν το προβάδισμα, αφού οι παίκτες της Ζαλγκίρις δεν είχε λύσεις στην επίθεση και φτάσαμε στο 32-26 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ένα 14-0 της Ζαλγκίρις έφερε το +6 και το ματς έγινε ντέρμπι στη συνέχεια και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 47-46. Το επιθετικό «black out» της Ζαλγκίρις διατηρήθηκε με τα άστοχα περιφερειακά σουτ στην τέταρτη περίοδο και οι Γκιφι και Νόκο έφεραν το +8. Το τρίποντο του Γκεντράιτις έφερε το +11 και η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος.

Δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 6 (3/3 δίποντα), Ραντοσάβλιεβιτς, Σίβα 4 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έρικσον 10 (1), Μάτισεκ 3 (1), Χέρμανσον 11 (4/12 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Νίκιτς 1, Γκεντράιτις 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Νόκο 10 (4/7 δίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα 5 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, 4 λάθη)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 4 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 12 (5/7 δίποντα), Χέιζ 7 (3/10 σουτ), Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 2, ΛεΝτέι 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Λαντέι 6 (3/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ουλανόβας 7 (1/6 σουτ, 5/6 βολές)

Έπειτα από παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον αναλλοίωτο μέχρι το τέλος, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 76-73 τη Βαλένθια στην «Χάλα Πιονίρ» του Βελιγραδίου, στο πρώτο παιχνίδι του Ντράγκαν Σάκοτα στην Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι, που επικράτησαν με buzzer beater τρίποντο του κορυφαίου τους στον αγώνα Λορέντζο Μπράουν, έφτασαν τις τέσσερις νίκες, με την Βαλένθια να πέφτει σε ρεκόρ 4-7. Πολύ καλός για τους νικητές και ο Λάζιτς με 14 πόντους, ενώ από την φιλοξενούμενη ξεχώρισε ο Ντούμπλεβιτς με 22.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73.

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 19 (2), Νταβίντοβατς, Λάζιτς 14 (2), Φαγέ 4, Μπάρον 8 (2), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 6, Τζένκινς 9, Σίμανιτς 4, Όντζο 9.
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κόλομ, Μαρίνκοβιτς 11 (1), Λόιντ 6, Εντούρ 9, Αμπάλντε 10 (1), Λαμπιρί 4, Τόμπι 4, Ντούμπλεβιτς 22 (4), Βίβες 4, Σαν Εμετέριο, Ντόρνεκαμπ 3.

TAGS: Euroleague