ΝΒΑ: Απίθανος Γιάννης και 3-1 οι Μπακς τους Σέλτικς

Μια νίκη χωρίζει τους Μπακς από την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια. Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν αρκέστηκε στο ένα break και άλωσε ξανά τη Βοστώνη κερδίζοντας για τρίτο σερί ματς τους Σέλτικς, 113-101.

Ο Greek Freak έκανε μαγική εμφάνιση, μία ακόμη, έχοντας 39 πόντους (17 στην τελευταία περίοδο) με 7/10 βολές, 13/17 δίποντα και 2/5 τρίποντα, καθώς επίσης 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη σε 34 λεπτά. Μόνο τα φάουλ μπορούσαν να τον φρενάρουν.

Ο Μάρκους Μόρις με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Σέλτικς, που αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους στο φινάλε. Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε μεν 23 πόντους, αλλά με 7/22 σουτ.

Οι Μπακς έχουν πλέον την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά τα ξημερώματα της Πέμπτης στο Μιλγουόκι (3:00) και να περιμένουν το νικητή από το ζευγάρι Ράπτορς-Σίξερς (2-2) στους τελικούς της Ανατολής.