Νίκη του Ολυμπιακού

Αρκετές ευκαιρίες, ένα γκολ! Μέσα απ’ αυτές τις τέσσερις λέξεις μπορεί κανείς να καταλάβει τι έγινε στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στα 90 λεπτά, απειλήθηκαν μόλις μια φορά και σίγουρα το τελικό 10 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι, μπροστά σε περίπου 25.000 φίλους τους, μπήκαν δυνατά στο ματς και επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους. Στα πρώτα 25 λεπτά, η ομάδα του Τάκη Λεμονή δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, με πιο κλασσική αυτή του εξαιρετικού για μια ακόμη φορά Λουτσιάνο Γκαλέτι, στο 35’, όταν ο Αργεντινός έκανε μια εντυπωσιακή προσπάθεια, πέρασε και τον τερματοφύλακα Κόβατς, αλλά το πλασέ του κόπηκε λίγο πριν περάσει την γραμμή από τον Κόλτση. Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη ήθελαν να πάνε με το μηδέν στα αποδυτήρια, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 44’.

Υστερα, λοιπόν, από λάθος των αμυντικών του Απόλλωνα, ο Πατσατζόγλου έδωσε ωραία στον Τζόρτζεβιτς και ο τελευταίος, από αριστερά, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κοβάσεβιτς. Ο Σέρβος το μόνο που έκανε ήταν να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία και να γράψει το 10.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά η... επιπολαιότητα του Λούα Λούα, κόστισε. Ο Κονγκολέζος ήθελε να τα κάνει όλα μόνος του, με αποτέλεσμα να μην δίνει την μπάλα στους αμαρκάριστους και σε καλή θέση για γκολ, συμπαίκτες του… Στο 59’ χάθηκε τριπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, πρώτα με τον Κοβάσεβιτς (δοκάρι) και μετά με τους Στολτίδη και Σέζαρ, που δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Ο Απόλλων ανέβηκε για ένα πεντάλεπτο και ζήτησε το γκολ. Λίγο έλειψε, μάλιστα, να το πετύχει, όταν απείλησε στην μοναδική του καλή επίσκεψη στα καρέ του Αντώνη Νικοπολίδη, στο 61’. Ο νεοεισελθών Μπρίτο πέρασε δυο αμυντικούς του Ολυμπιακού, βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο των ερυθρολεύκων, αλλά αντί να πλασάρει, άνοιξε την μπάλα αριστερά και το γύρισμά του δεν ήταν επικίνδυνο.

Εργοτέλης Άρης 17:00
Ξάνθη Ατρόμητος 17:00
Ηρακλής Βέροια 17:00
Λάρισα Λεβαδειακός 19:00
Αστέρας Τρίπολης ΠAO 19:00
Πανιώνιος ΑΕΚ 21:15 Στα υπόλοιπα λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν την υπεροχή και δεν απειλήθηκαν καθόλου. Θα μπορούσαν να σημειώσουν κι’ άλλο γκολ, αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια, αλλά αυτό που μετράει είναι η κατάκτηση των τριών βαθμών, που επετεύχθη: Ο Ολυμπιακός πήρε μια επαγγελματική νίκη…

ΟΣΦΠ (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ζεβλάκοφ, Αντζας, Ζούλιο Σέζαρ, Στολιτίδης, Λεντέσμα, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς (83΄ Αρτσούμπι), Λούα Λούα (64΄ Κωνσταντίνου), Κοβάσεβιτς (86΄ Νούνιες).

Απόλλων Καλαμαριάς (Θωμάς Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Κόλτσης, Φαβάλι, Μπούσης, Στάθης (72΄ Καραλιόπουλος), Σαμουηλίδης, Παπαδόπουλος, Ζαπρόπουλος (85΄ Περόνε), Γκονσάλβες (53΄ Μπρίτο), Σαρακατσάνος.

Ισόπαλο χωρίς νικητή
έληξε το παιχνίδι της Τούμπας ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον ΟΦΗ με 22, σε μια αναμέτρηση με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο.

Σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, που είχε καταιγιστικό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 6΄ με μια βολίδα του Λεοζίνιο, ενώ μέσα σε δύο λεπτά, στο 8΄ και στο 9΄ ο ΠΑΟΚ γύρισε τούμπα το ματς με δράστες τους Βαγγελή και Κωνσταντινίδη. Το τελικό 22 σημείωσε στο 36΄ για τους Κρητικούς ο Νίκος Κουνενάκης.

Πρόκειτια για την πρώτη ισοπαλία των δύο ομάδων στην Τούμπα έπειτα από οκτώ χρόνια. Αναλαμβάνω την ευθύνη, τόνισε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Δικεφάλου Φερνάντο Σάντος.
Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr