Με τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο «κατάπιαν» τους Κλίπερς οι Μπακς

Tο πιο καλό δώρο έκανε… στον εαυτό του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανήμερα των γενεθλίων του, καθώς οδήγησε τους Μπακς σε άνετη νίκη (119-91) επί των Κλίπερς.

Ο σταρ του Μιλγουόκι ηγήθηκε για ακόμα μια φορά της προσπάθειας του Μιλγουόκι και έφτασε στο double-double, με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε επίσης τέσσερις ασίστ.

Από κοντά τον ακολούθησε ο Μίντλετον με 17 πόντους, ενώ για τους Κλίπερς ο Λέοναρντ περιορίστηκε στους 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-15, 52-43, 87-62, 119-91

Με απόλυτο ηγέτη τον Πολ οι Θάντερ επιβλήθηκαν 139-127 των Τίμπεργουλβς στην παράταση, μετά από τρομερό σε εξέλιξη παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 122-122 με τον Σρέντερ στην εκπνοή, όμως οι Θάντερ κυριάρχησαν στον έξτρα χρόνο και πήραν τη νίκη. Ο Πολ έφτασε τους 30 πόντους και ο Αλεξάντερ ακολούθησε με 29, ενώ για τη Μινεσότα ξεχώρισαν ο Τιγκ με 32 και ο Τάουνς με 30.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 53-58, 94-97, 122-122, 139-127 (Π.)

Στην παράταση κατάφεραν να λυγίσουν τους Κινγκς οι Σπερς με σκορ 105-104. Μάλιστα, το Σαν Αντόνιο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 100-100, ενώ με πρωταγωνιστή κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον επιπλέον χρόνο παιχνιδιού. Κορυφαίος του ματς ήταν ο «διπλός» Όλντριτζ με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ για οτυς Κινγκς ξεχώρισε ο Χιλντ με 23.
Τα δωδεκάλεπτα: 21-17, 52-42, 69-72, 100-100, 105-104 (Π.).

Απίθανα πράγματα έκανε ο Μπάτλερ στη νίκη των Χιτ επί των Ουίζαρντς με 112-103, σημειώνοντας triple double με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Ακολούθησε ο Αντεμπαγιό με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τους Ουίζαρντς ξεχώρισε ο Μπιλ με 23 πόντους.
Τα δωδεκάλεπτα: 28-28, 61-65, 86-85, 112-103.

Μεγάλη νίκη στο Σικάγο πανηγύρισαν οι Μπουλς με 100-98 επί των Ουόριορς, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη με άστοχο τρίποντο στο φινάλε. Κορυφαίος για τους Ουόριορς ήταν ο Ρόμπινσον με 20 πόντους, ενώ για τους Μπουλς ο Λαβίν με 22.
Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 51-50, 83-77, 98-100

Μια ακόμα εντός έδρας νίκη πανηγύρισαν οι Σέλτικς, που λύγισαν χωρίς πρόβλημα (108-95) τους Νάγκετς, έχοντας κορυφαίο των Τέιτουμ με 26 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιόκιτς με 30.
Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 53-45, 85-64, 108-95.

Νίκη επί των Πέισερς πήραν οι Πίστονς με σκορ 108-101, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γκρίφιν (25π) και τον Ντράμον (25π, 22ριμπ). Για τους ηττημένους ο Ουόρεν πέτυχε 26 πόντους και ο Μπρόγκντον προσέθεσε 21.
Τα δωδεκάλεπτα: 32-19, 55-44, 71-75, 108-101.

Δύσκολη νίκη επί των Καβαλίερς πήραν με 93-87 οι Μάτζικ, με κορυφαίο τον Όγκοστιν με 21 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σέξτον με 19.
Τα δωδεκάλεπτα: 25-24, 47-52, 70-68, 87-93.

Διπλό στην έδρα των Χόρνετς πήραν οι Νετς με 111-104, με πρώτο σκορερ τον Χάρις με 22 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκράχαμ με 29.
Τα δωδεκάλεπτα: 32-29, 57-55, 84-86, 104-111.