Μαραθώνιος: Νικητής ο 42χρονος Κενυάτης Κόμεν-Στην 3η θέση ο Κώστας Γκελαούζος

Ο Κενυάτης, Τζον Κιπκορί Κόμεν, πέρασε πρώτος το νήμα του τερματισμού στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Ο 42χρονος (!) δρομέας έφθασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο μετά από δύο ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα και αφού περίπου 600 μέτρα πριν τον τερματισμό, προσπέρασε τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα (2:16.43).

Στην ιδιαίτερα τιμητική, τρίτη θέση, τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος (2:19.02), που αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά πρωταθλητής Ελλάδας.

Αναγνώστου και Μαρινάκου πρώτευσαν στα 5 χλμ

Ο Μάριος Αναγνώστου και η Αναστασία Μαρινάκου πρώτευσαν στα 5 χλμ του 37ου διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας στους άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα, ένα αγώνισμα υ διεξήχθη υπό βροχή στο κέντρο της Αθήνας και τερματισμό στο Παναθηναϊκό στάδιο.

Ο Μάριος Αναγνώστου πήρε για πρώτη φορά τη νίκη στα 5 χλμ, αφού τερμάτισε σε 14.51, χάνοντας για λίγο το ρεκόρ αγώνων που κατέχει ο Ανδρέας Δημητράκης με 14.49 από το 2018. Δεύτερος κατετάγη ο δεύτερος ο Μάρκος Γκούρλιας με 14.54 και τρίτος ο Γιώργος Τάσσης με 15.20, ο οποίος το Σάββατο αναδείχθηκε νικητής στα 10 χλμ.

Στις γυναίκες, η Αναστασία Μαρινάκου μετά τη νίκη της το 2015 ανέβηκε και πάλι στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα των 5 χλμ, αφού τερμάτισε πρώτη με 17.06. Ακολούθησαν η Ζωή Ανδρικοπουλου με 17.12 και η Ευγενία Παπαδήμα με 17.55.