Καβάλα-Ολυμπιακός 55-87, στον τελικό οι «ερυθρόλευκοι»

Θέση στο τζάμπολ του τελικού του Κυπέλλου θα πάρει για 17η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός, μετά την άνετη νίκη πρόκριση, 87-55, επί της Καβάλας, στο κλειστό της Καλαμίτσας, σε νοκ άουτ ημιτελικό. Οι «ερυθρόλευκοι» θα διεκδικήσουν το 10ο τρόπαιο στο θεσμό και 3ο τα τελευταία τέσσερα χρόνια στις 10 Φεβρουαρίου απέναντι στο νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στον κάτοχο του τίτλου και πολυνίκη του θεσμού Παναθηναϊκό με τον ΚΑΟ Δράμας.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Πειραιά ο Κάιλ Χάινς με 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, ενώ ο Στιβ Πάνος σημείωσε τους περισσότερους πόντους (11) για την Καβάλα. Με 29 ασίστ και 50 ριμπάουντ (25 η Καβάλα) ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο... αφεντικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, παρά τα πολλά λάθη (22) σε τέτοιο αγώνα από τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 19-48, 36-65, 55-87

Σοβαρός από το πρώτο λεπτό παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός και μετά το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων απάντησε με επιμέρους σκορ 2-21 ξεφεύγοντας με 4-21. Κάιλ Χάινς και Βασίλης Σπανούλης με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα στην 1η περίοδο ανέλαβαν πρωτοβουλία στην επίθεση, με τον Άγγελο Κορωνιό να βλέπει τους παίκτες του να έχουν μόλις 2/11 δίποντα στην 1η περίοδο. Άντιτς και Παπανικολάου πήραν τη σκυτάλη και ο Ολυμπιακός των 7 ασίστ και των 5 κλεψιμάτων είχε οικοδομήσει διαφορά 17 πόντων στο 10ο λεπτό, 6-23 (Κρστέφσκι, Στεφανίδης και Πάνος οι σκόρερ της Καβάλας). Ο Γκαγκαλούδης σημείωσε διαδοχικούς πόντους και η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού μείωσε σε 14-25, αλλά ένα τρίποντο του Περπέρογλου και βολές από τον Μαυροειδή είχαν ως αποτέλεσνα το +20 για πρώτη φορά, 15-35.

Ο Σπανούλης διαμόρφωσε το +24, 15-39 και μέχρι το ημίχρονο ήταν ο μόνος παίκτης του αγώνα με διψήφιο νούμερο πόντων. Κι αυτό γιατί η ομάδα του Πειραιά επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση και εκτός του Πρίντεζη που είχε 6 πόντους, λύσεις πρόσφεραν και οι Σλούκας, Μάντζαρης, Μαυροειδής. Στον αντίποδα, η Καβάλα είχε 0/10 τρίποντα και 6/21 δίποντα στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου, 19-48.

Η επίδειξη δύναμης του πρωταθλητής Ευρωλίγκας συνεχίστηκε και στο β΄ μέρος. Ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του (ο Σπανούλης αγωνίστηκε μόνο 5 λεπτά στο 2ο μέρος) και όλοι κατάφεραν να σκοράρουν.

Διαιτητές: Φούφης, Πουρσανίδης Γ., Ξενικάκης

ΚΑΒΑΛΑ (Άγγελος Κορωνιός): Πάνος 11, Αράπης 4, Γκαγκαλούδης 9 (1), Καλαμπάκας 7 (1), Κρστέφσκι 6, Στυλιανού 1, Στεφανίδης 9 (1), Γκράντι 2, Πιεβάλιτσα, Ίλιεφ, Βελισσαρίου 6, Μίτροβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Παπανικολάου 4, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 10 (2), Περπέρογλου 5 (1), Μάντζαρης 7, Σλούκας 6 (1), Μαυροειδής 6, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 13 (3), Κατσίβελης 2, Πρίντεζης 6